Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
26.01.2018 13:44

Za kilka dni ruszą zapisy na sprzedaż akcji Netii. Zarząd ocenił ofertę Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat płaci za każdą akcję Netii po 5,77 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)
Zygmunt Solorz - Żak poszerza imperium Polsatu o Netię.

Cyfrowy Polsat przepłaci za akcje Netii. Takie wnioski płyną z wycen analityków i średnich notowań giełdowych z ostatnich miesięcy. Zarząd telekomu proponowaną cenę uznał za "godziwą". Narzeka jednak na brak konkretów odnośnie planów Zygmunta Solorza-Żaka.

We wtorek 30 stycznia mają ruszyć zapisy, w których inwestorzy będą mogli wyrazić chęć sprzedaży posiadanych przez siebie akcji Netii. Cyfrowy Polsat za każdą płaci po 5,77 zł. Liczy, że do 5 marca uzbiera ponad 119 mln akcji.

Nabywcami będzie nie tylko Cyfrowy Polsat, ale i cypryjska spółka Karswell Limited, która jednak również należy do Zygmunta Solorza-Żaka. Wszystko zostanie więc w "rodzinie". Poza tym później i tak udziały w Netii przypadające na Karswell trafią do Polsatu, co wynika ze wzajemnych zobowiązań spółek.

Celem wezwania jest osiągnięcie większości 66 proc. akcji Netii i w praktyce przejęcie kontroli nad telekomunikacyjną spółką. Obecnie Cyfrowy Polsat ma blisko jedną trzecią wszystkich akcji konkurenta, po tym jak niespodziewanie wyłożył za nie na początku grudnia prawie 640 mln zł.

Netia redukuje koszty, by utrzymać pozycję

Na kilka dni przed startem zapisów na akcje, głos w sprawie wezwania zabrał zarząd Netii.

"Zarząd spółki stwierdza, że cena akcji w wezwaniu mieści się w zakresie cen odpowiadających wartości godziwej spółki" - czytamy w komunikacie.

Przede wszystkim proponowane przez Cyfrowy Polsat 5,77 zł za akcję jest ceną wyższą niż minimum określone ustawowo dla tego typu procedury zakupu akcji. Cena nie może być niższa niż "średnia arytmetyczna ze średnich dziennych kursów ważonych wolumenem obrotu za okres sześciu miesięcy poprzedzających wezwanie". Bez wchodzenia w szczegóły, z wyliczeń wynika, że minimum to 4,01 zł.

Zarząd zwrócił też uwagę, że cena w wezwaniu jest wyższa od średniej wycen analityków, wydających rekomendacje dla Netii w ostatnim półroczu. I to o ponad 2 zł. Były one jednak publikowane przed ogłoszeniem wezwania Cyfrowego Polsatu.

Wyceny akcji Netii sporządzone przez instytucje finansowe
instytucja wycena akcji data wyceny
DM PKO BP 3,92 sierpień 2017
Haitong Bank 3,8 wrzesień 2017
DM Trigon 4,1 wrzesień 2017
Erste Securities 3 październik 2017
DM BZ WBK 3,37 październik 2017
DM BOŚ 4,1 październik 2017
DM BZ WBK 3,44 listopad 2017
źródło: Netia

Po tym, jak Cyfrowy Polsat zdradził swoje plany odnośnie Netii Haitong Bank 18 grudnia wydał rekomendację, w której wycenił jedną akcję na 5,5 zł. Tydzień wcześniej na 4,5 zł wycenił je DM BOŚ. To wciąż niższe wartości od ceny wezwania.

Jedynie przeliczając wartość wszystkich aktywów netto spółki Netia SA w przeliczeniu na jedną akcję wychodzi wartość wyższa od ceny z wezwania, ale tylko w niewielkim stopniu. Zarząd wskazuje, że jest to 5,85 zł.

Co z bardziej ogólną opinią zarządu dotyczącą planów przejęcia kontroli nad spółką?

"Ze względu na brak informacji związanych z dalszymi zamiarami wzywającego wobec spółki, zarząd nie jest w stanie ocenić w dalszym zakresie wpływu na interes spółki" - czytamy w komunikacie Netii.

Władze narzekają, że w dokumencie wezwania Cyfrowy Polsat nie przedstawił szczegółowych informacji dotyczących planów zmian w zatrudnieniu czy lokalizacji prowadzenia działalności w przyszłości.

Tagi: giełda, netia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2018

CzesioTak właśnie kończy się wolny rynek i wybór konkurencji klientów a zaczyna monopol. Nie ważne co klient wybierze i tak wszystko to samo i do tego … Czytaj całość

26-01-2018

oszukanyKiedy ruszą zapisy na sprzedaż akcji spółki Elektrim która 7 lat temu miała wrócić na GPW po wyjściu z upadłości układowej po sprzedaniu 48% Ery z … Czytaj całość

26-01-2018

Bez kapitału nie ma silnej gospodarkiRecommendations dostarczone przez plista statystyki Ile banków tak naprawdę jest w polskich rękach? 2 grudnia 2016, 05:55 | Aktualizacja: 08.12.2016, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)