Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Netia 6 mln zł na minusie. Pierwsza strata od dwóch lat

Na samej działalności czołowy polski operator telekomunikacyjny miał ponad 12 mln zł zysku brutto. Obciążeniem okazał się jednak podatek dochodowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Netia/materiały prasowe)
Jeden ze spotów reklamowych Netii.

Pierwszy raz od dwóch lat Netia nie może się pochwalić zyskami. W czwartym kwartale 2017 roku odnotowała 6 mln zł straty netto. Rok wcześniej była 2,4 mln zł na plusie.

Skąd taki wynik? Na samej działalności czołowy polski operator telekomunikacyjny miał ponad 12 mln zł zysku brutto. Obciążeniem okazał się jednak podatek dochodowy, który w ostatnich trzech miesiącach roku wyniósł aż 18 mln zł. Złożył się na to podatek bieżący i odroczony z poprzednich okresów.

Niewiele lepiej wypadają statystyki Netii w przypadku przychodów ze sprzedaży. Tu również mamy do czynienia z pogorszeniem wyników. Spadły z 371 do 360 mln zł. Ważny z perspektywy inwestorów wynik EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek, podatków i amortyzacji) zmniejszył się o prawie 10 proc. w skali roku i o 6,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Zarząd tłumaczy w raporcie, że spadek sprzedaży wynikał przede wszystkim z mniejszej liczby usług oferowanych pojedynczemu klientowi oraz utrzymującej się presji cenowej na usługi głosowe.

Netia redukuje koszty, by utrzymać pozycję

Są też obszary, gdzie spółka notuje progres. Sukcesywnie zwiększa liczbę usług internetu szerokopasmowego oraz mobilnych usług głosowych. W pierwszym przypadku odnotowuje 18 proc. wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem i 37 proc. w drugim. Lekko poprawia się też sprzedaż usług telewizyjnych. W rok zwyżka wyniosła 5 proc.

Na koniec 2017 roku Netia obsługiwała łącznie 1,99 mln usług telekomunikacyjnych w porównaniu do 2,13 mln usług na koniec 2016 roku. Miała około 1 mln abonentów stacjonarnych usług głosowych oraz około 640 tys. użytkowników szerokopasmowego dostępu do internetu. Liczba aktywnych usług telewizyjnych wzrosła do 190 tys.

Netia może się pochwalić, że jest ciągle największym wirtualnym operatorem (MVNO) w obszarze usług komórkowych. W rok przybyło jej 28 proc. usług, których liczba wynosi około 143 tys. W tym przypadku chodzi o ofertę na bazie infrastruktury telekomunikacyjnej należącej do innego operatora.

Końcówka roku nie była najlepsza dla Netii, ale bilans całego roku wypada na plus. Dzięki dobrym trzem pierwszym kwartałom, w całym 2017 roku spółka miała 35,5 mln zł zysku netto. To o prawie 3 mln zł więcej niż w 2016. Udało się to mimo spadku przychodów z 1,52 do 1,44 mld zł.

Grupa Netia to jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych na polskim rynku. Zatrudnia około 2 tys. osób w 70 lokalizacjach w całej Polski. W skład grupy wchodzą m.in.: Netia S.A., Internetia Sp. z o.o., Telefonia Dialog Sp. z o.o., Petrotel Sp. z o.o. i TK Telekom Sp. z o.o.

Światłowodowa sieć szkieletowa, którą dysponuje Netia ma ponad 20 tys. km długości i łączy sieci w ponad 50 miastach oraz zapewnia kilkanaście niezależnych połączeń międzynarodowych. Liczba obiektów telekomunikacyjnych (są to m.in. budynki, szafy, kontenery, maszty) przekracza 30 tys.

Tagi: wyniki, netia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-03-2018

niestetypodatek odroczony? tak się kończy kreatywna księgowość... sukces pisu jest tak samo kreowany... przyjdzie czas podsumowania i się okaże ile to … Czytaj całość

01-03-2018

olaPiS podobnie działa

01-03-2018

MarekMiałem kiedyś Netię ale oni nie mogą wykorzystywać 100% łącza tylko 1/2 - 1/4 u mnie Orange nie pozwala na to :)

Rozwiń komentarze (7)