Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Neuca przejmie 19 przychodni do końca trzeciego kwartału

0
Podziel się

W ubiegłym roku spółka przejęła już 11 przychodni, obsługujących ponad 50 tys. pacjentów za kwotę ok. 11 mln zł.

Piotr Sucharski, prezes Neuca
Piotr Sucharski, prezes Neuca (materiały prasowe)
bDztPQid

Neuca chce przejąć ok. 19 przychodni nakładem ok. 19 mln zł do końca trzeciego kwartały bieżącego, poinformował prezes Piotr Sucharski. Spółka będzie inwestować także w dwa nowe obszary: badań klinicznych oraz telemedycyny. W tym drugim może przejmować start-upy.

"W tym roku chcemy zakończyć proces i tym samym wydać 30 mln zł łącznie na około 30 przychodni. Chcielibyśmy, by to nastąpiło najpóźniej do końca trzeciego kwartału" - powiedział Sucharski podczas konferencji prasowej.

W ub. roku Neuca przejęła już 11 przychodni, obsługujących ponad 50 tys. pacjentów za kwotę ok. 11 mln zł.

bDztPQif

"Według prostego rachunku, w tym roku to będzie 19 przychodni za 19 mln zł, ale może się zdarzyć, że przejmiemy kilka większych i kilka mniejszych, więc podział tych nakładów nie będzie równomierny" - dodał dyrektor finansowy Grzegorz Dzik.

Prezes poinformował, że wszystkie przychodnie są rentowne. Ich wpływ na wynik 2015 r. będzie pozytywny, ale nie będzie to wpływ istotny. "Przychodnie lekarskie, które działają pod nazwą Świat Zdrowia to początek budowania przepływu pacjentów z przychodni do aptek. Widzimy szereg synergii. Budujemy poziom skali, aby wejść w drugim etapie z kolejnymi działaniami"- zaznaczył.

Obecnie w programie dla farmaceutów Partner Plus działa blisko 300 aptek. "W głównym programie Partner Plus nie chcemy znaczących wzrostów. Nie chcemy podwajać tej liczby 300 aptek. Dla nas najważniejsze jest, aby klienci, którzy są w programie odczuli zmianę jakości na korzyść" - podkreślił Sucharski.

Prezes powiedział, że dwa nowe obszary, w które Neuca chce zainwestować to badania kliniczne oraz telemedycyna.

bDztPQil

"W obszarze badań klinicznych, których rynek szacowany na 860 mln zł w 2014 r. przejęliśmy spółkę Clinport. To niszowy rynek, z perspektywą rozwoju. W Polsce rynek jest rozproszony, ale rosnący. To jest mała spółka, która realizuje zlecenia, tj. pozyskanie pacjenta do badań. Drugi projekt jest telemedyczny. To jest projekt z długim horyzontem czasowym. Nie zakładamy na razie zysków"- podkreślił.

Neuca poinformowała dziś, że nabyła nabyła od 4 Health Group Sp. z o.o. 70% udziałów w spółce Diabdis Sp. z o.o., prowadzącej działalność w obszarze telemedycyny. Sprzedający zobowiązał się do sprzedaży pozostałych 30% udziałów w okresie 5 lat od daty zawarcia umowy.

Rynek, na którym działa ta spółka, to 3 mln Polaków chorych na cukrzycę, którzy mają dostęp do zaledwie 700 diabetologów.

"To jest przykład na to, w jaki sposób chcemy realizować inwestycje. Nie będzie dużych nakładów, a synergie pojawią się za kilka lat. Myślę, że w tym roku będziemy tez przekazywać więcej danych z obszarów badań klinicznych i telemedycyny" - powiedział Sucharski.

bDztPQim

"W badaniach klinicznych będziemy chcieli się rozwijać wokół tej firmy, którą kupiliśmy. W zakresie telemedycyny przyglądamy się start-up'om" - dodał prezes.

Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego na koniec 2014 r. wyniósł 30,1%.

bDztPQiG
Źródło:
KOMENTARZE
(0)