Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie megafuzji. Prezes giganta narzeka

0
Podziel się:

UOKiK nie zgodził się na przejęcie spółki energetycznej Energa przez PGE.

Nie będzie megafuzji. Prezes giganta narzeka

aktualizacja 18:29

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodził się na przejęcie spółki energetycznej Energa przez Polską Grupę Energetyczną. PGE zapowiada, że będzie się od tej decyzji odwoływać.

- _ Przejęcie przez Polską Grupę Energetyczną gdańskiej spółki Energa doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała decyzję zakazującą tej transakcji _ - czytamy w komunikacie UOKiK.

PGE, która podpisała pod koniec września warunkową umowę kupna spółki Energa, złożyła wniosek do UOKiK o wyrażenie zgody na zakup od Skarbu Państwa ponad 4 milionów akcji spółki Energa, stanowiących 84,19 procent jej kapitału zakładowego za 7,5 miliarda złotych.

Dodatkowo zobowiązało się, że docelowo Energa znajdzie się na Giełdzie Papierów Wartościowych - informowało Ministerstwo Skarbu Państwa 16 września minionego roku.

_ Zaoferowane i uzgodnione warunki transakcji okazały się najkorzystniejsze z punktu widzenia Skarbu Państwa, bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz spółki Energa _ - głosił wydany wtedy komunikat. Warunkiem sfinalizowania transakcji była jednak zgoda UOKiK.

Prezes PGE: Decyzja jest niesłuszna_ _

_ - W ocenie zarządu PGE decyzja prezesa UOKiK jest wynikiem nieuwzględnienia przez Urząd przedstawionych w naszym wniosku argumentów i analiz. Nie z naszej winy na żadnym etapie postępowania nie doszło do merytorycznego dialogu z Urzędem, którego celem byłoby przedstawienie racji, przemawiających za tą transakcją _ - powiedział prezes PGE Tomasz Zadroga. Dodał, że spółka przygotowuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który - w jego ocenie - podzieli jej argumenty.

Podkreślił, że decyzja o zakazie przejęcia Energi przez PGE jest sprzeczna z rządową strategią rozwoju polskiego rynku energetycznego. Zapewnił, że nawet w przypadku ostatecznego zakazu przejęcia Energi, wszystkie plany inwestycyjne PGE, w tym również budowa elektrowni jądrowej, pozostają niezmienione.

Zadroga zarzucił, że w publicznie przedstawionym uzasadnieniu UOKiK znalazły się tezy _ niezgodne z rzeczywistością _. Jak mówił, już dziś większość produkowanej przez PGE energii jest sprzedawana przez giełdę, a jej ceny są wynikiem gry rynkowej. _ Stąd zarzut Urzędu, że podmiot powstały z połączenia PGE i Energi +dyktowałby warunki sprzedaży i ustalał ceny energii _ jest po prostu nieprawdziwy" - oświadczył Zadroga.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t112126.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pge;zapewnia;przejecie;energi;nie;wplynie;na;ceny;pradu,62,0,685118.html) PGE zapewnia: Przejęcie Energi nie wpłynie na ceny prądu Połączenie jest za to ważne dla bezpieczeństwa energetycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t97787.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pge;kupi;energe;i;wprowadzi;ja;na;gpw,165,0,676261.html) PGE kupi Energę i wprowadzi ją na GPW Połączeniu obu grup energetycznych nadal sprzeciwia się UOKiK.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/25;mld;zl;z;prywatyzacji;nie;w;tym;roku,105,0,738665.html) 25 mld zł z prywatyzacji? Nie w tym roku W rzeczywistości transakcje resortu Aleksandra Grada zasilą budżet kwotą 19 mld zł.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)