Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy nie kupią GPW?

0
Podziel się:

Schmid: Będzie nowa strategia prywatyzacji warszawskiego parkietu.

Niemcy nie kupią GPW?
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

*Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przygotuje nową strategię dla GPW, przewidującą jej ofertę publiczną, poinformowała wiceminister skarbu Joanna Schmid po tym, jak Deutsche Boerse nie złożyło w resorcie poprawionej oferty na kupno warszawskiej giełdy. *
_ - Deutsche Boerse nie złożyło poprawionej oferty, w związku z tym MSP opracuje nową strategię. Będzie ona zbliżona do tej z 2008 roku, co oznacza m.in. wprowadzenie giełdy na giełdę _ - powiedziała Schmid.

Deutsche Boerse - jedyny inwestor, który złożył ostateczną ofertę w transzy inwestora strategicznego - zostało poproszone o doprecyzowanie do piątku oferty dotyczącej przyszłości i rozwoju GPW.

Wiceminister przypomniała, że wówczas strategia ta nie została zrealizowana z powodu trudnej sytuacji na rynkach finansowych.

W piątek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział, że na razie MSP nie ma trybu awaryjnego na wypadek, gdyby nie powiodła się sprzedaż inwestorowi branżowemu, gdyż realizuje obrany wcześniej sposób prywatyzacji.

_ Rzeczpospolita _ i _ Parkiet _ napisały w piątek, powołując się na źródło zbliżone do MSP, że resort rozważa rezygnację ze sprzedaży większościowego pakietu GPW na rzecz inwestora strategicznego po tym, jak ofertę złożył tylko jeden kandydat (Deutsche Boerse).

Według rozważanej nowej koncepcji, MSP miałoby zaoferować 15% akcji inwestorom indywidualnym, 30% funduszom emerytalnym, inwestycyjnym i private equity, a kolejne 30% - członkom giełdy (czyli polskim i zagranicznym domom maklerskim). (ISB)

Pod koniec lipca MSP zakwalifikowało do kolejnego etapu prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych wszystkich czterech kandydatów - Deutsche Boerse, London Stock Exchange, Nasdaq OMX i NYSE Euronext - którzy w połowie czerwca złożyli wstępne oferty.

Podano wtedy, że cały proces sprzedaży 51,00-73,82% akcji giełdy inwestorom branżowym resort chce zakończyć jeszcze w 2009 r. MSP dopuszczało także sprzedaż do 22,82% akcji członkom giełdy. Sprzedaż pozostałych 25% + 1 akcja planowana była w ciągu następnych 2-3 lat.

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)