Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Niemiecka giełda w Chinach

0
Podziel się:

Po nieudanych próbach przejęcia konkurencji w Europie Deutsche Börse planuje ekspansję do krajów Azji Wschodniej.

Niemiecka giełda w Chinach
(PAP/EPA)

Po nieudanych próbach przejęcia konkurencji w Europie Deutsche Börse planuje ekspansję do krajów Azji Wschodniej. Po rozpoczęciu współpracy z giełdą w Bombaju (BSE) i z koreańską giełdą terminową (KSE) Deutsche Börse nawiązało współpracę z centrum finansowym w Tianjin. Umowa partnerska podpisana zostanie 20 marca.

Dotychczasowe wysiłki Deutsche Börse w toczącej się od lat walce o przejęcie większego konkurenta okazały się bezskuteczne. Do oferty frankfurckiej giełdy nie udało się przekonać ani zarządu giełdy londyńskiej LSE, ani giełdy Euronext. W konsolidacji branży na rozwiniętych rynkach ton nadają giełdy amerykańskie, New York Exchange (Nyse) i Nasdaq.

Na wschód!

Z tego powodu Deutsche Börse próbuje teraz przejść do ofensywy nawiązując przyszłościową współpracę z mniejszymi partnerami. Współpraca z Chinami ma na celu przekonanie tamtejszych przedsiębiorstw do przyłączenia się do notowań na giełdzie we Frankfurcie. Już teraz zainteresowanych jest 30 chińskich przedsiębiorstw.

O ich względy Deutsche Börse stara się już od 1999 roku. Wówczas krok taki rozważała chińska firma internetowa Sparkice. Frankfurt jest dla poszukujących kapitału chińskich przedsiębiorstw kuszącą alternatywą, ponieważ notowanie na Deutsche Börse jest stosunkowo korzystne finansowo.

W ubiegłych latach kapitał z zagranicznych giełd zgarniały przede wszystkim chińskie przedsiębiorstwa średniej wielkości. Większe firmy decydowały się jak dotąd na giełdy w Nowym Jorku, Singapurze i Hongkongu.

Finansowy poligon w Tianjin

Deutsche Börse dostarczy oprogramowanie niezbędne do budowy systemu handlowego w trzeciej giełdzie Państwa Środka, która ma powstać w Tianjin. Jak na razie w Chinach działają dwa parkiety - w Szanghaju i Szenzen. Oddzielnie traktuje się giełdę w Hongkongu.

Niemcy mają już w tym doświadczenie, ich system Xetra wykorzystywany jest przez giełdę w Szanghaju. Deutsche Börse zawrze umowę partnerską z Tianjin Property Rights Exchange (TPRE), która do tej pory sprawowała funkcję platformy aukcyjnej dla prywatyzacji chińskich przedsiębiorstw państwowych.

Według planów Pekinu, położony w nowej strefie ekonomicznej Tianjin ma się stać strefą eksperymentalną dla całkowitej liberalizacji branży finansowej w Chinach. Osiadłe tam przedsiębiorstwa mają mieć np. swobodny dostęp do przychodów dewizowych, co do tej pory nie jest możliwe. W tym 10 mln mieście powstaną także pierwsze w Chinach zakłady Airbusa, gdzie zostanie uruchomiona produkcja A320. Port lotniczy Tianjin ma się stać największych punktem przeładunkowym towarów w Chinach.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)