W grudniowo-styczniowej publikacji banku 'Strategic Focus'
Nomura sugeruje, że BPH zyska większy udział w połączonym banku z PBK i przelicznik wymiany akcji PBK będzie dla obecnych akcjonariuszy tego banku mniej korzystny, niż dla akcjonariuszy BPH.
'Obecni udziałowcy PBK będą mieli 44,7 procent udziału w nowej połączonej operacji obu banków podczas, gdy obecna porównywalna rynkowa kapitalizacja sugerowałaby, że powinno to być bliżej 50 proc.' - napisali analitycy Nomury.
Akcje Pekao SA w minionych tygodniach były notowane powyżej
przeciętnej dla sektora bankowego i rynku, ale nadal są
atrakcyjne. Jednak perspektywę porównywalnie silnego wzrostu z obecnego wysokiego poziomu cen Nomura uważa za wątpliwą.
Stan polskiej gospodarki nie sprzyja strategii ekspansji kredytu, na co stawia Pekao SA dzięki zgromadzeniu 1 mld złotych w wyniku nowej emisji akcji w listopadzie 2000.
Docelową cenę jednej akcji banku na koniec 2001 roku analitycy japońskiego banku ustalili na 70-71 zł, gdy w chwili sporządzania rekomendacji wynosiła 56,1 zł.
Powodem obniżenia rekomendacji dla KGHM jest niewykorzystanie przez koncern okazji, jaką były bardzo dobre wyniki finansowe za III kw. dla restrukturyzacji i dalszej prywatyzacji. Za ten stan rzeczy Nomura wini związki zawodowe. Skłoniło to rząd do opóźnienia sprzedaży 10 proc. akcji koncernu.
Bank ma także obawy co do perspektyw cen miedzi w 2001 roku i zwraca uwagę na straty Telefonii Lokalnej, spółki zależnej od KGHM, które wyniosły w 2001 roku 100 mln złotych.
Analitycy banku rok 2000 nazywają najtrudniejszym w historii Softbanku. Po tym jak konkurent Softbanku, Apexim podpisał ważną umowę z BGŻ na pilotażowy projekt, jest mniej prawdopodobne, by Softbank zdobył zamówienie w sektorze bankowym porównywalne z tym, które zawarł z PKO BP.
Softbank zbyt wolno zdaniem Nomury zareagował na zmianę sytuacji na rynku. Za późno przystąpił do restrukturyzacji swoich operacji i zbyt długo skupiał uwagę na obsłudze jednego klienta (w 1999 roku 70 proc. przychodów pochodziło z PKO BP)
.
Apexim w 2000 roku podpisał umowę na implementację systemu
informatycznego w BGŻ, co było sporym zaskoczeniem dla rynku, gdyż początkowo, z uwagi na wcześniejszą współpracę z BGŻ, system miał zainstalować i wdrożyć Softbank. Nomura uważa, że niepewne jest także połączenie Softbanku z Prokomem.
Docelową dwunastomiesięczną cenę akcji Softbanku Nomura
wyznaczyła na 66 złotych, w chwili sporządzania rekomendacji wynosiła 57,5 złotych.
Podniesienie rekomendacji dla PKN Orlen analitycy Nomury
uzasadniają świetnymi wynikami za III kw., stosunkowo stabilną perspektywą cen ropy w okresie najbliższych 4-6 miesięcy i majątkiem trwałym koncernu, w którego skład wchodzi jedna z najnowocześniejszych rafinerii w Europie.
Perspektywa porozumienia z MOL i Slovnaft dałaby PKN udział w zyskach z operacji na południu Polski, gdzie obecność MOL/Slovnaft mogłaby stać się wyraźniejsza. Takie rozwiązanie byłoby łatwiejsze dla PKN niż budowa nowej sieci stacji benzynowych od podstaw, przebudowa starych lub modernizacja rurociągów - uważają analitycy Nomury.