Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe rekordy na Wall Street. "Dane były dobre, chociaż..."

0
Podziel się:

Za nami publikacja kluczowych wskaźników z amerykańskiego rynku pracy.

Nowe rekordy na Wall Street. "Dane były dobre, chociaż..."
(AP/FOTOLINK)

Ostatnia sesja tygodnia na nowojorskich giełdach przyniosła nieduże zmiany głównych indeksów po publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy. Te jednak wystarczyły, aby zarówno Dow Jones, jak i S&P500 poprawiły swoje historyczne maksima.

Na zamknięciu notowań Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,11 procent, do 17.573,93 punktu. S&P500 zyskał 0,03 procent i wyniósł 2.031,92 punktu. Z kolei technologiczny Nasdaq spadł o 0,13 procent i wyniósł 4.632,53 punktu.

Zobacz, jak przebiegała sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w październiku wzrosła o 214 tysięcy, podczas gdy we wrześniu - po korekcie - wzrosła o 256 tysięcy. Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 5,8 procent, wobec 5,9 procent we wrześniu.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,9 procent oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 235 tysięcy, wobec wzrostu o 248 tysięcy we wrześniu, przed korektą.

- _ Dane były dobre, chociaż nie rewelacyjne. Oczekiwania były może nieco większe, ważne jest jednak to, że od dawna nie mieliśmy już tak stabilnego trendu na rynku pracy _ - ocenił Art Hogan, główny strateg rynkowy w Wunderlich Securities.

W październiku, po raz dziewiąty z rzędu, liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 200 tysięcy. - _ Piątkowe dane były solidne i wpisują się w obserwowany na amerykańskim rynku pracy trend _ - oceniła prezes oddziału Fed z Cleveland Loretta Mester.

Wcześniej w tym tygodniu Mester stwierdziła, że Fed powinien podnieść stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku, ponieważ inflacja, chociaż obecnie wciąż jest niska, powróci do poziomu 2 procent do końca 2016 roku.

Podwyżek w przyszłym roku spodziewa się również prezes oddziału Fed z Nowego Jorku William Dudley. - _ Podwyżki stóp procentowych w USA będą wiązały się z pewną dozą turbulencji na rynku _ - powiedział Dudley w piątek.

Indeks S&P500 znalazł się w tym tygodniu na swoich nowych historycznych maksimach, po tym jak indeksy zareagowały wzrostami na przejęcie amerykańskiego kongresu przez Republikanów w wyniku wtorkowych wyborów oraz zapowiedzi zwiększenia stymulacji monetarnej przez EBC.

Wszyscy członkowie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zgadzają się, że program stymulacyjny EBC powinien zostać zwiększony, jeśli będzie to konieczne - poinformował prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi w czwartek po zakończeniu posiedzenia EBC, w trakcie którego bank centralny strefy euro pozostawił stopy procentowe bez zmian.

W piątek swoje poparcie dla skupu obligacji przez EBC wyraziła prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen. - _ Banki centralne powinny być przygotowane do użycia wszystkich im dostępnych narzędzi, w tym niekonwencjonalnego działania, w celu wsparcia wzrostu gospodarczego oraz osiągania ich celi inflacyjnych _ - powiedziała Yellen w trakcie zorganizowanego przez francuski bank centralny sympozjum w Paryżu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)