Notowania

giełda
31.05.2011 11:40

Nowe paliwo z PKN Orlen

PKN Orlen do końca września będzie obserwował zainteresowanie klientów nowym paliwem pochodzenia naturalnego, BIO85, którego sprzedaż uruchomił na jednej ze swoich warszawskich stacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

Jeśli popyt na nowy produkt będzie zadowalający, od października biopaliwo pojawi się w szerszej sprzedaży.

BIO85 zawiera do 85 proc. bioetanolu oraz 15 proc. benzyny bezołowiowej. Jest ono przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki typu flexifuel. Emituje ono o ok. 25 proc. mniej dwutlenku węgla niż paliwa ropopochodne.

_ Pilotaż na stacji potrwa do końca września. Będziemy w tym czasie obserwować zainteresowanie klientów produktem i analizować jego sprzedaż. Liczymy, że od października będziemy mogli oferować paliwo na większej liczbie stacji _ - powiedział dziennikarzom Jacek Krawiec, prezes koncernu.

Dodał, że dużo będzie zależeć od zgody Komisji Europejskiej na stosowanie ulg w akcyzie do paliw zawierających ponad 80 proc. biokomponentów oraz od systemu wsparcia i promocji biopaliw. W obecnej sytuacji koncern musi dopłacać do produkcji BIO85. Cena za litr paliwa wynosi 4,87 zł i jest o ok. 30 gr niższa niż benzyny E95.

Samochody wyposażone w instalację flexifuel w wielu krajach europejskich mogą liczyć na zniżki podatkowe lub przywileje w ruchu drogowym. W Polsce takie auta są dostępne w sprzedaży od kilkunastu lat.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz