Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NWZA Stomilu wybrało Arthura Andersena na audytora ad hoc

0
Podziel się:

Środowe NWZA Stomilu Olsztyn wybrało na audytora do spraw szczególnych (ad hoc) firmę Arthur Andersen, a nie jak proponowali akcjonariusze mniejszościowi

- firmę BDO Polska Sp z o.o. - poinformował reprezentant tych akcjonariuszy.

Środowe NWZA spółki zwołano na wniosek akcjonariuszy mniejszościowych, głównie inwestorów finansowych, mających wspólnie 22 proc. akcji.

Według Andrzeja Mikosza z kancelarii Weil, Gotshal & Manges, reprezentującej interesy akcjonariuszy mniejszościowych Stomilu Olsztyn, środowe walne nie przyjęło żadnego wniosku akcjonariuszy mniejszościowych, bowiem wybór audytora ad hoc nie został dokonany zgodnie z ich wnioskiem.

Zdaniem Mikosza firma Arthur Andersen to nie jest wybór, który może zadowalać akcjonariuszy mniejszościowych.

'Arthur Andersen nie powinien przyjmować tego zlecenia, gdyż jest audytorem korporacyjnym firmy Michelin i wypowiadał się już na temat sprawozdań finansowych Stomilu Olsztyn za lata, które mają być objęte badaniem' - powiedział.

Natomiast Jolanta Sacewicz, rzecznik prasowy Stomilu Olsztyn, poinformowała, że decyzje, które zapadły na NWZA, są m.in. wynikiem deklaracji współpracy olsztyńskiej firmy z mniejszościowymi akcjonariuszami.

'Dowodem tego jest fakt wyboru audytora w głosowaniu na wniosek mniejszościowych udziałowców. Jest to firma Arhtur Andersen, która ma zbadać m.in. zasadność ustalenia cen transferowych i opłat licencyjnych' - powiedziała.

'Zakres audytu jest taki, jak proponowała grupa mniejszościowych udziałowców' - dodała.

Przedmiotem badania prowadzonego przez biegłego rewidenta ad hoc będzie m.in. stosowanie przez Stomil Olsztyn w kontaktach o charakterze gospodarczym z podmiotami grupy kapitałowej Michelin praktyki cen transferowych w latach 1997-2000, w tym w szczególności ze spółką Michelin oraz udzielanie przez Stomil Olsztyn spółkom grupy Michelin kredytu kupieckiego w sposób odmienny aniżeli w kontaktach z innymi podmiotami. Audytor ma także ustalić wielkość obniżenia dochodu, zobowiązań podatkowych i zysku w związku ze stosowaniem przez Stomil Olsztyn praktyki cen transferowych, stosowania kredytu kupieckiego w sposób nieuzasadniony potrzebami rynkowymi.

Oprócz wyboru audytora podczas WZA przegłosowano także wysokość wynagrodzenia dla członków rady nadzorczej. Jedyny przedstawiciel mniejszościowych udziałowców w RN oprócz wynagrodzenia, jakie otrzymują wszyscy członkowie rady, będzie otrzymywał dodatkowo równowartość jednej średniej miesięcznej pensji w Stomilu Olsztyn (około 2 tys. zł). Walne nie głosowało nad zgłoszonymi przez inwestorów mniejszościowych punktami dotyczącymi ustalenia odszkodowania, jakie byli członkowie zarządu Stomilu Olsztyn i Compagnie Financiere Michelin mieliby zapłacić spółce za szkody, jakie Stomil Olsztyn poniósł w wyniku ich działalności. Nie głosowano także nad zmianami w radzie nadzorczej.

Punkty te wycofano z porządku obrad na wniosek akcjonariuszy mniejszościowych. Mikosz powiedział PAP, że punkty te wycofano po tym, jak w trakcie walnego doszło do 'łamania' prawa.

'Podczas walnego ogłoszono przerwę w obradach, mimo że wniosek o taką przerwę nie uzyskał wymaganej przewagi dwóch trzecich' - powiedział Mikosz.

Konflikt między mniejszościowymi akcjonariuszami a władzami Stomilu Olsztyn trwa od ponad pół roku. Latem 2000 roku mniejszościowi akcjonariusze zablokowali podczas NWZA zmianę nazwy Stomil Olsztyn SA na Michelin Polska.

W grudniu skierowali do sądu wniosek o ukaranie zarządu olsztyńskiej spółki za utrudnianie dostępu do informacji członkowi RN reprezentującego mniejszościowych udziałowców. W styczniu 2001 roku akcjonariusze zażądali zwołania NWZA w Stomilu oraz zaproponowali porządek obrad.

Michelin ma obecnie 59,2 proc. akcji Stomilu Olsztyn.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)