Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odłożenie sprzedaży PKN Orlen

0
Podziel się:

Nafta Polska (NP) odłożyła decyzję o sprzedaży 17,6 proc. akcji PKN Orlen SA do momentu przyjęcia przez rząd programów dla sektora chemicznego i paliwowego - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik NP Krzysztof Mering

.

'Zarząd Nafty Polskiej SA postanowił przesunąć decyzję w sprawie sprzedaży 17,6 proc. akcji PKN Orlen do momentu przyjęcia przez rząd programów określających strategię dla sektora chemicznego i paliwowego' - powiedział PAP Mering.

W poniedziałek 15 kwietnia wygasa ważność ofert MOL i OMV na zakup pakietu akcji PKN Orlen.

Rzecznik poinformował, że obecnie trwają prace nad programami dla sektorów: chemicznego i paliwowego, które mają wyznaczyć sposób prywatyzacji i restrukturyzacji tych sektorów.

'Biorąc pod uwagę ten fakt zarząd NP odbył szereg konsultacji z zarządem PKN Orlen SA' - powiedział Mering.

Nafta Polska SA wysłała już listy do OMV i MOL wyjaśniające tę sprawę. Spółka ma nadzieję, że obie firmy po wyjaśnieniu sytuacji potrzymają swoje zainteresowanie.

Analitycy spodziewali się, że NP odłoży decyzję o sprzedaży PKN Orlen SA, gdyż minister skarbu Wiesław Kaczmarek wielokrotnie podkreślał, że przed sprzedażą PKN należy rozwiązać sprawę prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. W połowie marca minister powiedział, że decyzja o sprzedaży RG będzie podjęta do końca kwietnia.

Nafta nie informowała jeszcze, jakie zmiany proponowane są w programie restrukturyzacji sektora paliwowego ani jakie są założenia programu dla sektora chemii ciężkiej.

Nieoficjalnie mówi się, że do programu restrukturyzacji zadłużonych zakładów chemicznych resort skarbu chce włączyć PKN Orlen.

Spekuluje się ponadto, że przygotowywane przez NP zmiany w programie prywatyzacji sektora paliwowego zmierzają do włączenia Rafinerii Gdańskiej do PKN Orlen po fiasku prywatyzacji gdańskiej spółki.

Po zakończeniu takiej operacji resort skarbu miałby wystawić na sprzedaż pakiet połączonych firm.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)