Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki Orange Polska za trzeci kwartał. Jest spadek zysków

54
Podziel się:

Spadek zysku netto w całości wynikał z niższego zysku operacyjnego, który w ujęciu rocznym zmniejszył się o 75 mln zł.

Wyniki Orange Polska za trzeci kwartał. Jest spadek zysków
(BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS)
bEEnTatN

37 mln zł zarobiła spółka Orange Polska w trzecim kwartale wobec 110 mln zł zysku netto rok wcześniej - czytamy w raporcie.

"Spadek ten w całości wynikał z niższego zysku operacyjnego, który w ujęciu rocznym zmniejszył się o 75 mln zł. Pomimo znacznego wzrostu zadłużenia (po wniesieniu w lutym opłat za nowe częstotliwości), koszty finansowe netto utrzymały się na prawie niezmienionym poziomie - w wyniku tego, iż wyższe koszty odsetkowe netto zostały zrównoważone przez spadek kosztów dyskonta, spowodowany korzystnymi zmianami kursów wymiany walut w omawianym okresie" - podała spółka.

Zysk operacyjny wyniósł 137 mln zł wobec 212 mln zł zysku rok wcześniej.

bEEnTatP

"Całkowita baza kosztowa uległa obniżeniu, gdyż optymalizacja wydatków pośrednich (głównie kosztów pracy oraz kosztów sieci i usług informatycznych) zrównoważyła wzrost kosztów bezpośrednich. Wyższe koszty bezpośrednie wynikały ze wzrostu kosztów międzyoperatorskich, odzwierciedlającego rosnący detaliczny i hurtowy ruch komórkowy, a także wyższych kosztów sprzedaży" - czytamy w raporcie. Wzrost tych ostatnich był związany z utrzymaniem intensywnych działań marketingowych oraz zmianą w strukturze telefonów komórkowych (rosnącym udziałem smartfonów) i osłabienia kursu złotego do euro" - czytamy w komunikacie.

Kurs Orange Polska w ostatnich trzech miesiącach

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2 851 mln zł w III kw. 2016 r. wobec 2 971 mln zł rok wcześniej.

"Spadek ten wynikał przede wszystkim ze spadku przychodów z usług stacjonarnych (spowodowanego głównie strukturalną erozją stacjonarnych usług głosowych) oraz niższych pozostałych przychodów (w wyniku zakończenia projektów infrastrukturalnych, które w 3 kw. 2015 przyniosły 42 mln przychodów, a także niższych przychodów z usług ICT). Te niekorzystne czynniki zostały częściowo zrównoważone przez wyższe przychody z usług mobilnych, wynikające ze wzrostu liczby klientów abonamentowych oraz rosnącej sprzedaży sprzętu" - czytamy dalej.

bEEnTatV

Orange Polska podało, że skorygowane organiczne przepływy pieniężne wyniosły 169 mln zł w III kw. br. wobec 305 mln zł w III kw. 2015. Do spadku przyczyniły się dwa zasadnicze czynniki.

"Po pierwsze, środki pieniężne z działalności operacyjnej netto (przed zapłaconym podatkiem dochodowym i zmianą kapitału obrotowego) zmniejszyły się o 102 mln zł (głównie w wyniku spadku EBITDA). Po drugie, wypływ środków pieniężnych z tytułu nakładów inwestycyjnych zwiększył się o 76 mln zł, w dużej mierze ze względu na płatności z tytułu znaczących nakładów inwestycyjnych zrealizowanych w 2 kw. Na przepływy pieniężne pozytywnie wpłynęło natomiast niższe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Wzrost stanu należności (wskutek rosnącego wolumenu umów ratalnych) został częściowo zrównoważony przez korzystną zmianę po stronie zobowiązań (wynikającą głównie z optymalizacji łańcucha dostaw)" - czytamy także.

W okresie I-III kw. 2016 r. spółka miała 152 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 407 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 8 557 mln zł w porównaniu z 8 914 mln zł rok wcześniej.

Skorygowana EBITDA wyniosła 2 523 mln zł w I-III kw. wobec 2 844 mln zł rok wcześniej.

bEEnTatW

W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie I-III kw. 2016 r. wyniósł 243 mln zł wobec 376 mln zł zysku rok wcześniej. Po wynikach za 9 miesięcy br. Orange Polska potwierdza prognozę skorygowanego wyniku EBITDA na poziomie 3,15-3,30 mld zł w całym 2016 r.

Grupa prognozuje ponadto, że wskaźnik długu finansowego netto do skorygowanej wartości EBITDA nie przekroczy poziomu 2,2 za rok 2016.

- Po dziewięciu miesiącach 2016 roku, osiągnęliśmy wyniki finansowe na poziomie umożliwiającym realizację celów całorocznych. W trzecim kwartale nie uległy zmianie kluczowe trendy w zakresie przychodów: wzrostowi w segmencie mobilnym towarzyszył spadek przychodów z usług stacjonarnych i pozostałej działalności. Erozja EBITDA była wolniejsza od spadku przychodów, gdyż optymalizacja kosztów pośrednich zrównoważyła wzrost wydatków bezpośrednich. Jako że w czwartym kwartale kwestia zakończenia projektów infrastrukturalnych przestanie wpływać na wyniki, przewidujemy korzystniejszą ewolucję przychodów, co powinno się przełożyć również na poprawę trendu EBITDA. W efekcie, potwierdzamy cel całoroczny w zakresie dźwigni finansowej i EBITDA - powiedział członek zarządu ds. finansów Maciej Nowohoński.

Skorygowana EBITDA za III kw. 2016 roku wyniosła 831 mln zł i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku była niższa o 94 mln zł. Skorygowana marża EBITDA zmniejszyła się o 2,1 pkt proc. w skali roku, do poziomu 29,1 proc.

bEEnTatX

Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP).

bEEnTauq
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(54)
Leo
5 lata temu
Orange to konsumpcyjna pokomunistyczna firma, która da ci za złotówkę a zabierze trzy. Chłopskie rządy nie poparte dofinansowaniem centralnym dają takie rezultaty.
jola
5 lata temu
Beznadziejna firma nastawiona wyłącznie na złapanie jelenia i ściąganie opłat. Z cudem graniczy zerwanie z nimi umowy wiecznie są jakieś zaległości finansowe i wszczęcie postępowania windykacyjnego. Omijać z daleka
jabol
5 lata temu
jeszcze bedzieta pierdziunki oddawac zeby ludziska was brali.
bEEnTaur
kakarella
5 lata temu
A teraz biorą się za sprzedaż prądu a niedługo za ubezpieczenia byle złapać jelenia.
Andrzej
5 lata temu
Spadki- bo orange to złodzieje i oszuści zostałem oszukany przez konsultanta tej złodziejskiej organizacji Kamila R.-udowodniła to policja a ci pomarańczowi oszuści nadal twierdzą ,że nic się nie stało.dodatkowo za swoje oszustwo podali mnie do windykatora.Dobrze żeby przeczytał to prezes tej mafii (ale obawiam się,że bez tłumacza się nie obejdzie)Z komentarzy wynika ,że coś u tych państwa nie gra.Złodzieje i oszuści to orange!
...
Następna strona