Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Paged przedstawił koncepcję połączenia Swarzędza i Pagedu Meble

0
Podziel się:

Prezes Paged SA poinformował w czwartek PAP, że przedstawił prezesowi Swarzędz Meble koncepcję połączenia tej spółki z firmą Paged Meble.

*Prezes Paged SA poinformował w czwartek PAP, że przedstawił prezesowi Swarzędz Meble koncepcję połączenia tej spółki z firmą Paged Meble. *

"Rozmawiałem z prezesem Ehrenhaltem (prezesem Swarzędz Meble SA). Przedstawiłem naszą koncepcję, aby w kolejnym kroku doprowadzić do połączenia Swarzędza i naszej spółki zależnej Paged Meble. Uważamy, że byłoby to dobre rozwiązanie zarówno dla akcjonariuszy Swarzędza, jak i Pagedu" - powiedział PAP Krzysztof Bukowski, prezes Pagedu.

Propozycja Pagedu zakłada emisję akcji Swarzędza skierowaną do właścicieli Pagedu Meble.
_ "Musiałaby być uchwalona przez akcjonariuszy Swarzędz Meble nowa emisja akcji z wyłączeniem prawa poboru, skierowana do właścicieli Pagedu Meble, czyli de facto do Pagedu, w wyniku czego Swarzędz Meble stałby się właścicielem spółki Paged Meble. Później należałoby dokonać integracji na poziomie operacyjnym" - powiedział prezes Bukowski. _"Już wcześniej informowaliśmy, że przymierzamy się do wprowadzenia spółki Paged Meble na giełdę. To byłoby wejście, które niektórzy nazywają wejściem +tylnymi drzwiami+, ale myślę, że idąc razem mamy szanse zajść dalej niż oddzielnie" - dodał.

Paged pośrednio, przez spółkę zależną jest właścicielem około 2 milionów akcji Swarzędza, którego kapitał zakładowy dzieli się na niemal 100 milionów akcji.

"Nie nastawiliśmy się na siłowe rozwiązanie, kupowanie pakietów akcji, chcieliśmy porozmawiać o argumentach. Od początku myśleliśmy, że gdyby taka transakcja miała być realizowana, powinna być przejrzysta, przy udziale ekspertów, którzy wycenią oba łączące się podmioty i zaproponują parytet" - powiedział prezes Pagedu.

Według Bukowskiego, poza wzajemnym uzupełnieniem się produkcji obu spółek, na korzyść transakcji przemawia też m.in. obecność i rozpoznanie rynków zagranicznych przez spółkę Pagedu i posiadane sieci sprzedaży obu firm.

"Myślę, że obszarów gdzie można szukać korzyści, oszczędności, możliwości do rozwoju jest na prawdę bardzo dużo" - dodał. Obecnie produkcja Swarzędza odbywa się w dwóch zakładach. Fabryka w Swarzędzu produkuje krzesła i stoły, a zakład w Kościanie meble skrzyniowe.
_ Grupa Paged Meble posiada sześć fabryk, w których produkowane są m.in. stoły i krzesła, meble do sypialni i jadalni. Pięć z nich, zakłady w: Jasienicy, Jaworzu, Buczkowicach, Włocławku i Sędziszowie wchodzą obecnie w skład spółki Paged Meble. _

Natomiast kupiona w ubiegłym roku Fabryka Mebli w Gostyniu działa jako samodzielna spółka, ale w 2007 roku także ma wejść do spółki Paged Meble, aby uprościć struktury grupy.

Sprzedaż segmentu meblowego Pagedu w czwartym kwartale 2006 roku wyniosła 39 mln zł, ale mimo przekroczonego planu przychodów ze sprzedaży, wzrost kosztów wytworzenia spowodował uzyskanie znacznie niższego wyniku brutto ze sprzedaży niż zakładano. W czwartym kwartale spółki segmentu meblowego poniosły stratę w wysokości 1,1 mln zł przy planowanym zysku 1,2 mln zł.

Po czterech kwartałach 2006 roku segment meblowy Pagedu miał 143,1 mln zł przychodów i 1,1 mln zł straty netto. Celem nowej prezes Pagedu Meble jest poprawa sytuacji spółki w stosunku do ubiegłego roku.

"Wyniki stycznia i lutego wskazują, że w pierwszym kwartale będzie lepiej. Na pewno sprzedaż w tym czasie będzie wyższa niż w roku ubiegłym" - powiedział Bukowski.

Prezes Pagedu czeka obecnie na odpowiedź Swarzędza. W czwartek po południu nie udało się uzyskać komentarza prezesa tej spółki. Bukowski dodał, że gdyby nie doszło do porozumienia ze Swarzędzem, nadal aktualna jest koncepcja wejścia Pagedu Meble samodzielnie na GPW.

"Tak, po prostu robimy swoje. Paged Meble wchodzi na giełdę i sprzedaje nową emisję akcje" - powiedział.
_ Paged Meble informował wcześniej, że chce w sierpniu lub we wrześniu 2007 roku przeprowadzić publiczną ofertę akcji, pozyskać z niej około 40 mln zł, głównie na akwizycje, i zadebiutować na GPW. _Niedawno szczegóły swojej strategii przedstawił Swarzędz, który chce finansować ją głównie ze środków z IX emisji akcji.

Według informacji PAP, NWZA Swarzędza zdecydowało w czwartek o emisji do 74,9 mln akcji IX emisji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy spółki. Dzięki tej emisji spółka chce pozyskać około 45-48 mln zł na realizację strategii do 2011 roku. W sumie firma planuje wydać na ten cel około 65 mln zł. W tym czasie Swarzędz Meble chce inwestować m.in. w rozbudowę własnych mocy produkcyjnych oraz przejęcia w branży. Pozostałe środki mają pochodzić z zysku netto za lata 2007-2009 (ok. 8-9 mln zł) i z kredytu bankowego lub emisji obligacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)