Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pbg
05.01.2006 15:37

PBG może przekroczyć prognozy

PBG nie wyklucza możliwości przekroczenia prognozy wyników za rok 2005 zakładającej wzrost zysku netto do 33,3 mln zł, a przychodów do 421,9 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

PBG nie wyklucza możliwości przekroczenia prognozy wyników za rok 2005 zakładającej wzrost zysku netto do 33,3 mln zł, a przychodów do 421,9 mln zł - poinformował w czwartek PAP Robert Białczyk, rzecznik spółki.

"Nasze prognozy zawsze oparte są na bardzo konserwatywnych założeniach. Nie wykluczam jednak przekroczenia podniesionych już raz w tym roku prognoz" - powiedział Białczyk.

Wcześniejsza prognoza PBG zakładała wzrost zysku netto do 30 mln zł przy przychodach ze sprzedaży rzędu 335,4 mln zł.

Białczyk powiedział, że od listopada spółce udało się pozyskać kontrakty wartości 150 mln zł, a w najbliższym czasie może dojść do podpisania kolejnych umów o dużej wartości jednostkowej.

"Jesteśmy obecnie na krótkiej liście planowanych projektów, których wartość znacznie przekracza pół miliarda złotych" - dodał.

W listopadzie PBG zapowiadało możliwość pozyskania kontraktu na realizację zbiornika gazu w Norwegii o wartości około 200 mln zł.

"Jeśli chodzi o kontrakt skandynawski, to właśnie od wtorku gościmy przedstawicieli norweskiego inwestora, który jest zainteresowany naszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie omawianego zadania" - powiedział Białczyk.

Grudniowe nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PBG zdecydowało o emisji do 1,5 mln akcji serii E z prawem poboru. Każde z 7,02 praw poboru uprawniać będzie do objęcia jednej akcji nowej emisji. Dniem prawa poboru został ustalony 11 stycznia tego roku. Spółka informowała, że z nowej emisji chce pozyskać około 90 mln zł.

Białczyk powiedział, że spółka w poniedziałek rozpoczyna roadshow w Polsce. Zaplanowała też spotkania z inwestorami w Londynie, Frankfurcie i Wiedniu.

"Między 16 a 20 stycznia spodziewamy się budowania książki popytu i w efekcie ustalenia ceny emisyjnej" - dodał.

Wcześniej spółka informowała, że wiceprezes Małgorzata Wiśniewska chce równolegle z emisją sprzedać swój pakiet 1.003.279 akcji serii A, które po konwersji na akcje zwykłe na okaziciela stanowią 6,59 proc. głosów na walnym spółki.

"Cena będzie równa lub zbliżona do ceny emisyjnej akcji nowej emisji. Obecnie obserwujemy duże zainteresowanie ze strony inwestorów finansowych, głównie z zagranicy" - powiedział Białczyk.

Rzecznik podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi przeznaczenia 50 mln zł z emisji na przejęcie pakietu akcji Hydrobudowy Śląsk, po którym udział PBG w kapitale Hydrobudowy wyniesie niespełna 66 proc.

Białczyk ujawnił, że PBG jest zainteresowane udziałem w rozbudowie magazynów gazu ziemnego i wzięciem udziału w przetargu na budowę terminala do przeładunku skroplonego gazu ziemnego.

"Mamy bardzo duże doświadczenie. Od czterech lat budujemy instalacje i sprzedajemy gaz ziemny poprzez naszą spółkę zależną KRI, wykorzystując kompleksowo technologię LNG w całej Polsce. Jesteśmy więc przygotowani do wzięcia udziału w przetargu na budowę terminala do przeładunku gazu płynnego" - powiedział.

"Jeśli chodzi o rozbudowę magazynu w Wierzchowicach, to już w 2003 roku złożyliśmy ofertę, ale przetarg został anulowany w czerwcu 2004. Wtedy została ona oceniona najlepiej i była najtańsza. Gdyby przetarg został ogłoszony ponownie, wystarczyłoby naszą ofertę zaktualizować" - dodał.
Po trzech kwartałach grupa zanotowała wzrost zysku netto do 25,2 mln zł, a przychodów do 239,5 mln zł.

W czwartek na godzinę przed zamknięciem sesji kurs akcji PBG zyskiwał 2,95 proc. rosnąc do 97,80 zł.

Tagi: pbg, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz