Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab wzrósł o 0,2 pkt m/m do 12,1 pkt w lutym

0
Podziel się:
Pengab wzrósł o 0,2 pkt m/m do 12,1 pkt w lutym

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 0,2 pkt m/m do 12,1 pkt w lutym, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 19,8 pkt.

"Utrzymanie dotychczasowego poziomu jest spowodowane równoważeniem się zmian indeksu ocen, który spadł m/m o 5 pkt, ze wzrostem o 5,4 pkt indeksu wyprzedzającego. Wzrost indeksu wyprzedzającego jest wynikiem wpływu czynników sezonowych. W lutym odnotowano spadek aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych oraz kredytów dla przedsiębiorstw. W najbliższym kwartale przewidywane jest utrzymanie dotychczasowej dynamiki na podstawowych rynkach. Środowisko bankowe przewiduje w perspektywie najbliższego półrocza utrzymanie umiarkowanie niskiej koniunktury na podstawowych rynkach produktowych. Przewidywana jest jednak poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Pogorszyły się natomiast przewidywania dla sytuacji ekonomicznej kraju oraz przedsiębiorstw" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 5,0 pkt w skali miesiąca do 8,5 pkt w lutym, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 5,4 pkt do 15,7 pkt.

Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej poprawiła się jedynie w przypadku gospodarstw domowych (wzrost salda o 9 pkt proc.). Natomiast wskaźnik prognozy sytuacji ekonomicznej obniżył się o 10 pkt proc. dla przedsiębiorstw i o 2 pkt proc. dla gospodarki kraju.

TNS podał, że główne zmiany w zakresie prognozy sześciomiesięcznej obserwowane w lutym to: wzrost salda kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych oraz lokat długoterminowych. W żadnym z badanych obszarów nie zanotowano spadku salda prognoz.

"Luty przyniósł kontynuację spadku wskaźnika ocen sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych (-8 pkt proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca). W prognozach natomiast, po raz pierwszy od sierpnia, można zaobserwować poprawę - wskaźnik prognoz wzrósł o 15 pkt proc. w stosunku do styczniowego pomiaru. Na poziomie szczegółowym widoczny jest spadek salda kredytów mieszkaniowych o 11 pkt proc." - czytamy w raporcie.

W przypadku rynku kredytów pomiotów gospodarczych luty przyniósł spadek wskaźnika ocen o 5 pkt proc. oraz wzrost wskaźnika prognoz o 7 pkt proc. w stosunku do poprzedniego pomiaru. Na poziomie szczegółowym spadek salda jest widoczny w przypadku kredytów inwestycyjnych (-6 pkt proc. w stosunku do stycznia), czytamy dalej.

Zarówno wskaźnik ocen, jak i prognoz sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych utrzymują zbliżony poziom do styczniowego pomiaru, są natomiast niższe w stosunku do stycznia ubiegłego roku. Na poziomie szczegółowym zanotowano spadek salda depozytów bieżących o 8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego pomiaru.

Luty przyniósł kolejny spadek wskaźnika ocen rynku depozytów podmiotów gospodarczych o 5 pkt proc., tymczasem wskaźnik prognoz utrzymuje zbliżony poziom do poprzedniego pomiaru. Obserwujemy spadek salda depozytów bieżących (-16 pkt proc. względem stycznia).

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 10 a 19 lutego. W badaniu wzięło udział 180 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)