Notowania

giełda
14.07.2014 12:08

Perełki analityków BESI: Budimex, Lotos, Kruk i PZU

Analitycy wskazali swoje typy spółek na trzeci kwartał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Emily2k/Dreamstime.com)

Analitycy Espirito Santo Investment Bank oceniają, że Budimex, Lotos, Kruk i PZU mają największy potencjał wzrostowy w III kwartale 2014 roku. Jednocześnie zalecają oni sprzedaż walorów Eurocash - wynika z raportu _ Silver Bullets _, przygotowanego przez BESI.

Espirito Santo Investment Bank zaleca _ kupno _ akcji Budimeksu z ceną docelową wynoszącą 158,6 zł. Analitycy uważają, że firma ma największą, spośród spółek krajowych o podobnym profilu, szansę skorzystania na prognozowanym ożywieniu w sektorze budowlanym.

_ - Wynika to w dużej mierze ze sporego udziału Budimeksu w inwestycjach infrastrukturalnych finansowanych ze środków UE. Co więcej, deficyt w przychodach związany ze sprzedażą spółki zależnej Danwood powinien zostać szybko zniwelowany przez wzrost sprzedaży w jednostce firmy działającej na rynku nieruchomości, charakteryzującej się wysoką marżą (20 proc.) _ - napisano w raporcie.

Według analityków BESI w sektorze paliwowym wyróżnia się Lotos z ceną docelową akcji na poziomie 54,1 zł.

_ - Mimo że sytuacja w przemyśle rafineryjnym w I kw. i II kw. była bardzo trudna, analitycy spodziewają się, że III kw. przyniesie pozytywne zaskoczenie. Przy najwyższych dochodach z paliwa w klasie oraz wysokim popycie sezonowym, wskaźnik EBITDA grupy Lotosu za II kw. powinien pozytywnie zaskoczyć, tak jak miało to miejsce w ostatnich dwóch latach _ - napisano.

_ - Lotos może także potencjalnie skorzystać z zamknięcia przez PKN jego rafinerii w Możejkach na Litwie (decyzja ma zostać podjęta w lipcu). Analitycy przypominają, że zakłady PKN w Możejkach i Lotosu w Gdańsku konkurują swoimi produktami w obszarze Morza Bałtyckiego _ - dodano.

W opinii analityków Espirito Santo Investment Bank w sektorze konsumenckim w III kw. wyróżniać będą się akcje Kruka, dla których, BESI wydało rekomendację _ kupuj _ z ceną docelową wyznaczoną na poziomie 112,3 zł.

_ - Spółka nadal realizuje wysoki dwucyfrowy wzrost zysku netto i EBITDA napędzany przez inwestycje w nowe portfele NPL, utrzymując dobre stopy odzysku i wciąż niski koszt finansowania. Analitycy uważają, że po zakupie w tym roku dużego portfela kredytów hipotecznych od Getin Noble Banku, rok 2014 będzie rekordowy pod względem inwestycji _ - napisano.

_ - Dodatkowo, Kruk generuje stopę zwrotu z kapitału własnego (ROE) na poziomie ponad 25 proc., zachowując całość swojego zysku. Analitycy zakładają, że w przyszłym roku Kruk wypłaci swoją pierwszą dywidendę, za czym będą głosowały fundusze emerytalne (posiadające ok. 52 proc. akcji). Pomoże to spółce utrzymać wysoką stopę ROE, która stopniowo spadnie do poziomu 24 proc. w 2018 roku _ - dodano.

Do listy Silver Bullets po raz kolejny dołączył również największy polski ubezpieczyciel – PZU z ceną docelową akcji na poziomie 520 zł, co oznacza 17 proc. potencjał wzrostowy. Analitycy oczekują dobrych wyników za II kw. 2014 roku napędzanych niskim poziomem odszkodowań i wysokimi dochodami z inwestycji.

Analitycy BESI rekomendują z kolei _ sprzedaj _ dla Eurocash. Wskazują, że trudny rynek i wolniejsza niż oczekiwano integracja Tradis, powinny wywrzeć presję na wyniki za 2014 rok.

_ - Chociaż analitycy uważają, że 2015 rok powinien przynieść bardziej widoczne ożywienie, to w długim okresie dwucyfrowe stopy wzrostu przychodów nie są możliwe do utrzymania, jeśli Eurocash nie dokona sporej transakcji typu M&A. Jednak główną przeszkodę stanowi duża skala działalności spółki. BESI nie dostrzega na horyzoncie żadnego istotnego przedmiotu akwizycji, który mógłby w istotny sposób zmienić sytuację inwestycyjną Eurocash _ - napisano w raporcie.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz