Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozbudowa Elektrowni Opole opóźnia się. PGE podaje nowe terminy

4
Podziel się

To kolejne przesunięcie terminu zakończenia inwestycji, która pochłonie w sumie ponad 11 mld zł.

Ciągle trwają prace w opolskiej elektrowni należącej do PGE.
Ciągle trwają prace w opolskiej elektrowni należącej do PGE. (MSZ.GOV)
bDyJYDKd

Dopiero w 2019 roku oddane zostaną do użytku dwa nowe bloki energetyczne Elektrowni Opole. To kolejne przesunięcie terminu zakończenia inwestycji, która pochłonie w sumie ponad 11 mld zł. Dodatkowe moce pozwolą zapewnić prąd ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) doszła do porozumienia z generalnym wykonawcą - konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Rafako oraz generalnym projektantem - GE Power. Ustalono wspólnie, że blok nr 5 w Elektrowni Opole zostanie oddany do użytku 31 maja 2019 roku, a blok nr 6 - 30 września 2019.

Jak zastrzega PGE, mimo porozumienia, negocjacje będą dalej prowadzone. Możliwe są więc kolejne zmiany.

bDyJYDKf

"Zespół projektowy dokonał analizy przedstawionego przez generalnego wykonawcę roboczego harmonogramu realizacji pod kątem poprawności metodycznej, realności przyjętych założeń, przyczyn opóźnień oraz planowanych metod dalszego zarządzania realizacją projektu" - czytamy w komunikacie PGE.

Wynika z niego, że wskazane nowe terminy są realne, ale tylko pod warunkiem, że generalny wykonawca będzie działał z najwyższym zaangażowaniem, wprowadzając konieczne warunki, gwarantujące terminową realizację prac.

Zobacz także: Tragiczny wypadek na budowie elektrowni Opole w Brzeziu. Nie żyją dwie osoby, ewakuowano 1200 pracowników

W ostatnim czasie po stronie wykonawcy było sporo problemów. Pod koniec września ubiegłego roku zmieniono terminy z lipca na grudzień 2018 w odniesieniu do bloku nr 5 i z marca 2019 na lipiec 2019.

bDyJYDKl

Jak informowano kilka miesięcy temu, "przyczyną przesunięć w planowanym harmonogramie są kwestie techniczno-organizacyjne".

Opolska inwestycja, która rozpoczęła się w 2014 roku, pochłonie ponad 11,6 mld zł. Nowe bloki energetyczne będą produkować do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Bloki opalane będą węglem kamiennym, którego roczne zużycie szacowane jest na około 4 mln ton.

W grudniu władze PGE informowały, że prace w projekcie zostały zakończone w około 86 proc. Wtedy też podsumowano koszty na 8 mld zł z planowanych ponad 11 mld zł.

Jednym z dwóch głównych wykonawców jest Polimex-Mostostal. To firma inżynieryjno-budowlana, aktywna na rynku od 1945 roku. Wraz ze spółkami tworzącymi GK Polimex, realizuje usługi na zasadach generalnego wykonawstwa dla wielu branż przemysłu, w tym energetyki, chemii, przemysłu rafineryjno-petrochemicznego czy ochrony środowiska.

bDyJYDKm

Partnerem Polimeksu jest Rafako - największy w Europie producent kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG.

bDyJYDKG
energetyka
giełda
KOMENTARZE
(4)
dec
3 lata temu
20 elektrowni węglowych po 500 Mg w byłych miastach wojewódzkich,nadwyżka moc w razie awarii jest wskazana strategicznie.
się zapytuję....
3 lata temu
Chinczycy??? tacy wykonawcy???
sadsad
3 lata temu
Powodzenia w spartańskich warunkach. U nas w Hucie jak budowali piec za 4mld to na budowie był chaos . Jeśli ktoś pracował przy czymś takim, zrozumie.
bDyJYDKH
magister i w ...
3 lata temu
SP czyli PGNIG PGE PKO i inne potforki musialy kupic akcje polimexu i go dofinasować bo niestety kolejna narodowa budowa firmą bez wlasnych zaposob sprzetowo kadrowych jest jedną wielka porazką. 72% PXM ma panstwo!! gratuluje rzadzacym stowrzyli kolejnego nierentownego molocha. na autostradach nei wyszlo, deweloperka byla kulą u nogi... na elektrowniach tez nei wychodzi.