Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PGNiG kupuje 60-metrową "wiertarkę". Chce kopać jeszcze głębiej

25
Podziel się:

Państwowy gigant inwestuje w nowy sprzęt do poszukiwania i wydobywania gazu i ropy.

Jedna z wiertni PGNiG
Jedna z wiertni PGNiG (Wojciech Strozyk/REPORTER)

PGNiG kupiło wiertnię, która ma możliwość dokopania się do surowców znajdujących się nawet 6 tys. metrów pod ziemią. To pierwszy taki zakup od 2012 roku.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupiło od firmy Bentec urządzenie o nazwie "Bentec 2000 HP", które służy do głębokich wierceń.

Jak podkreślają władze spółki, strategia w zakresie poszukiwań ropy i gazu zakłada intensyfikację działań na południu i zachodzie kraju. Prace te wymagają wykonywania głębokich wierceń, otworów horyzontalnych i kierunkowych, co umożliwi nabyte przez spółkę urządzenie.

"Bentec 2000 HP ma udźwig 500 ton i moc 2 000 KM, co pozwala na wykonywanie otworów o długości przekraczającej 6 000 m. Wysokość całkowita urządzenia to 59 m, w tym wysokość masztu - 46,33 m, a stół wiertniczy znajduje się na wysokości 9,75 m" - informuje PGNiG.

Zobacz także: PGNiG będzie szczelinować węgiel kamienny?

Bentec to tzw. urządzenie kroczące, które umożliwia wiercenie kolejnych otworów bez konieczności demontażu i ponownego montażu, ponieważ wiertnia przemieszcza się samodzielnie pomiędzy kolejnymi lokalizacjami. Jak wskazuje producent, urządzenie jest również wyposażone w nowoczesne systemy automatyzujące prace załogi oraz poprawiające bezpieczeństwo pracy, m.in. zautomatyzowany podajnik przewodu wiertniczego.

To pierwszy tego typu zakup PGNiG od 2012 roku, choć nie jedyny we współpracy z Bentec. Niestety obie strony nie informują o wartości transakcji. Jej finalizacja, czyli odbiór urządzenia, ma nastąpić do 27 października.

"Urządzenie pozwoli spółce zintensyfikować poszukiwanie i wydobycie węglowodorów na Niżu Polskim i Podkarpaciu" - czytamy w komunikacie.

Nowy sprzęt przyda się spółce m.in. na nowo odkrytym złożu gazu koło Przemyśla. W poniedziałek informowaliśmy o tym, że ponad 2 tys. metrów pod ziemią odkryto zupełnie nowe pokłady surowca. Tamtejsze złoża mają zapewnić wydobycie przez kilkadziesiąt lat.

Obecnie PGNiG posiada w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie). Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 - ropy naftowej, a 48 - ropy i gazu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(25)
mefis58
6 lat temu
I ten "Miś" to nie jest nasze ostatnie słowo !!!!
Gość
6 lat temu
Jak znajd coś to niewątpliwie obce korporacje kupią za psi pieniądz
kristoni
6 lat temu
BARDZO DOBRA INWESTYCJA ALE TRZEBA BARDZO STRZEC TEJ WIERTARKI BO RUSKIE WIEDZĄ ŻE PONAD 6 KM W GŁĄB SĄ NASZE BOGACTWA..
IB
6 lat temu
Panie Damianie, ale "obciach". Niech pan pisze artykuły, ale nie z tematu wiertnictwa - bardzo proszę.
Kgz
6 lat temu
P Woźniak pytam jak żyć w terenie za 2980brutto Mam nadzieję że niedługo młodzi zaczną uciekać Zapraszamy na kopalnie
...
Następna strona