Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PGNIG odkryło nowe złoża gazu. Surowca nie zabraknie przez dekady

170
Podziel się:

Wykonany na przełomie 2017 i 2018 roku odwiert o głębokości 2030 m jest czwartym w tym rejonie.

Złoże koło Przemyśla jest największym miejsce wydobywania gazu w Polsce.
Złoże koło Przemyśla jest największym miejsce wydobywania gazu w Polsce. (Radek Koleśnik / Reporter)

W okolicy Przemyśla, ponad 2 tys. metrów pod ziemią, odkryto zupełnie nowe pokłady gazu. Tamtejsze złoża mają zapewnić surowiec na kilkadziesiąt lat - przekonuje prezes PGNiG. Zapowiada też dalsze poszukiwania.

Oddział geologii i eksploatacji PGNiG zakończył próby na odwiercie Przemyśl-290 położonym w okolicy Ujkowic na północ od Przemyśla. Odkryto tam zasoby gazu, które będzie można pozyskać w ilości około 150 metrów sześciennych na minutę.

To nowe zasoby, choć samo złoże koło Przemyśla jest eksploatowane już od 60 lat. Spółka podkreśla, że na odkrycie pozwoliło zastosowanie innowacyjnych metod badań i wierceń.

- Zdjęcia sejsmiczne 3D zasadniczo zmieniły nasz pogląd na temat budowy geologicznej złoża. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o jego rewitalizacji, która pozwoli na eksploatację złoża przez kolejne dekady - komentuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Zobacz także: PGNiG będzie szczelinować węgiel kamienny?

Wykonany na przełomie 2017 i 2018 roku odwiert o głębokości 2030 m jest czwartym w tym rejonie, z którego uzyskano przypływy gazu w ilościach przemysłowych. Do końca roku PGNiG planuje wykonanie tam jeszcze trzech odwiertów, a wiercenie kolejnego rozpocznie się jeszcze w lutym.

Złoże koło Przemyśla jest największym miejsce wydobywania gazu w Polsce. Pozyskiwany z niego surowiec jest najwyższej jakości - zawartość metanu wynosi około 98-99 proc. Od początku eksploatacji ze złoża wydobyto ponad 64 mld Nm3 gazu.

Obecnie PGNiG posiada w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie). Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 - ropy naftowej, a 48 - ropy i gazu. PGNiG ma również 9 koncesji na magazynowanie gazu ziemnego i 3 koncesje na składowanie odpadów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(170)
rollo
6 lat temu
zajmijcie się kopalnią krupiński, ale nie, wy chcecie te skarby niemcom oddać
GOSTEK766
6 lat temu
Cóż z tego jak gospodarze tego kraju będą z kosmosu ściągać ceny za koncesje na ewentualne poszukiwania czy też wydobycie i okaże się że jednak kupowanie za granicą będzie bardziej opłacalne i tańsze.
ey
6 lat temu
to tylko takie 0,5 % naszego zapotrzebowania , o czym mowa
eee
6 lat temu
czyli zyski pójdą na emerytury Polaków ?????
eee
6 lat temu
czyli już nie bedziemy kupować amerykańskiego gazu ?????
...
Następna strona