Notowania

gaz
05.02.2018 14:30

PGNIG odkryło nowe złoża gazu. Surowca nie zabraknie przez dekady

Wykonany na przełomie 2017 i 2018 roku odwiert o głębokości 2030 m jest czwartym w tym rejonie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Koleśnik / Reporter)
Złoże koło Przemyśla jest największym miejsce wydobywania gazu w Polsce.

W okolicy Przemyśla, ponad 2 tys. metrów pod ziemią, odkryto zupełnie nowe pokłady gazu. Tamtejsze złoża mają zapewnić surowiec na kilkadziesiąt lat - przekonuje prezes PGNiG. Zapowiada też dalsze poszukiwania.

Oddział geologii i eksploatacji PGNiG zakończył próby na odwiercie Przemyśl-290 położonym w okolicy Ujkowic na północ od Przemyśla. Odkryto tam zasoby gazu, które będzie można pozyskać w ilości około 150 metrów sześciennych na minutę.

To nowe zasoby, choć samo złoże koło Przemyśla jest eksploatowane już od 60 lat. Spółka podkreśla, że na odkrycie pozwoliło zastosowanie innowacyjnych metod badań i wierceń.

- Zdjęcia sejsmiczne 3D zasadniczo zmieniły nasz pogląd na temat budowy geologicznej złoża. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o jego rewitalizacji, która pozwoli na eksploatację złoża przez kolejne dekady - komentuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

PGNiG będzie szczelinować węgiel kamienny?

Wykonany na przełomie 2017 i 2018 roku odwiert o głębokości 2030 m jest czwartym w tym rejonie, z którego uzyskano przypływy gazu w ilościach przemysłowych. Do końca roku PGNiG planuje wykonanie tam jeszcze trzech odwiertów, a wiercenie kolejnego rozpocznie się jeszcze w lutym.

Złoże koło Przemyśla jest największym miejsce wydobywania gazu w Polsce. Pozyskiwany z niego surowiec jest najwyższej jakości - zawartość metanu wynosi około 98-99 proc. Od początku eksploatacji ze złoża wydobyto ponad 64 mld Nm3 gazu.

Obecnie PGNiG posiada w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie). Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 - ropy naftowej, a 48 - ropy i gazu. PGNiG ma również 9 koncesji na magazynowanie gazu ziemnego i 3 koncesje na składowanie odpadów.

Tagi: gaz, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-02-2018

witekpCzyli odkryli to co od 60 lat było odkryte. Sukces pissmanskich propagandystów.

05-02-2018

Bryt Olekno nie wiem , ale czy zapytaliśmy się amerykańskich Żydów czy możecie , bo może się okazać że to ich gaz i znów bez ich zgody wydobywać nie można

06-02-2018

TommyK"Tamtejsze złoża mają zapewnić surowiec na kilkadziesiąt lat" O rany całe 150m3/minutę... niecałe 80mln m3/rocznie czyli raptem 0,5% rocznego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (170)