Notowania

pgn
21.11.2011 13:30

PGNiG ma dostęp do dużych złóż gazu łupkowego

Spółka zapowiada rozpoczęcie odwiertów już na początku przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Wydobywalne zasoby gazu łupkowego na koncesjach PGNiG szacowane są na 900 mld metrów sześciennych.

Spółka planuje na początku przyszłego roku wykonać odwiert na koncesji Tomaszów Lubelski, w 2014 roku chce rozpocząć produkcję na koncesji Lubocino - poinformował w poniedziałek na konferencji Przemysław Krogulec, szef zespołu ds. poszukiwania gazu z łupków PGNiG.

_ - Wydobywalne zasoby gazu łupkowego na naszych koncesjach mają 900 mld m3 _ - powiedział Krogulec.

Dodał, że to optymistyczny scenariusz wyznaczony przez amerykańską firmą Advanced Resources International. PGNiG posiada 15 koncesji, rozłożonych równomiernie wzdłuż strefy przewidywanego występowania gazu łupkowego.

Do tej pory PGNiG wykonał dwa odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego: Markowola i Lubocino na koncesji Wejherowo. - _ Rezultaty z otworów Lubocino są bardzo pozytywne, ale będziemy się jeszcze na tym otworze długo uczyć. Mamy nadzieję rozpocząć w 2014 roku produkcję na koncesji Lubocino _ - powiedział Krogulec.

Krogulec poinformował, że w latach 2012-13 spółka może przeznaczyć na poszukiwanie gazu łupkowego w Lubocinie ponad 200 mln zł. - _ Na prace poszukiwawcze w odwiercie na Lubocinie możemy wydać w latach 2012-13 ponad 200 mln zł _ - powiedział dziennikarzom Krogulec.

PGNiG poinformował, że w przyszłym roku planowanych jest do pięciu pilotażowych wierceń. - _ Będą się koncentrować na północy, ze względu na to, że w tym rejonie odwierty mogą być płytsze, a więc i tańsze _ - powiedział Krogulec.

Z początkiem 2012 roku planowane jest wykopanie kolejnego otworu na koncesji Tomaszów Lubelski. Głębokość otworu ma wynieść prawie 4,5 tys. metrów.

Tagi: pgn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz