Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG: WZA zdecyduje o kupnie złóż 26 IV

0
Podziel się:

Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) mają 26 kwietnia podjąć decyzję o wyrażeniu zgody na realizację umowy z Mobil Development Norway A/S i ExxonMobil Produktion Norway Inc., w tym na nabycie udziałów w obszarach koncesyjnych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowała spółka w projektach na walne.

Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
mają 26 kwietnia podjąć decyzję o wyrażeniu zgody na realizację umowy z Mobil Development Norway A/S i ExxonMobil Produktion Norway Inc., w tym na nabycie udziałów w obszarach koncesyjnych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowała spółka w projektach na walne.

Walne zgromadzenie ma też zdecydować o zawiązaniu przez PGNiG spółki celowej do realizacji przedsięwzięcia nabycia powyższych udziałów oraz o objęciu przez PGNiG wszystkich udziałów/akcji w tej spółce.

Akcjonariusz mają też podjąć decyzję w sprawie zbycia bez przeprowadzania przetargu na rzecz tej spółki celowej nabytych przez PGNiG aktywów trwałych w postaci udziałów w obszarach koncesyjnych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym lub praw do tychże udziałów.

Walne ma też wyrazić zgodę na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym sześciu spółek w ramach przyjętego przez listopadowe walne "Projektu Restrukturyzacji Grupy Kapitałowej PGNiG dotyczącego Integracji Działalności Obrotu w PGNiG i przekształcenia Spółek Gazownictwa w Operatorów Systemu Dystrybucji".

Akcjonariusze mają też podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na objęcie nowo utworzonych udziałów Spółki Zakład Robót Górniczych Krosno Sp. z o.o. Wcześniej norweskie gazety informowały, że PGNiG porozumiało się z amerykańską spółką ExxonMobil o zakupie od niej 15 proc. udziałów w polach naftowych i gazowych Skarv oraz Snadd na Morzu Norweskim.

Na początku marca PGNiG poinformowało o podpisaniu warunkowej umowy na zakup 15 proc. udziałów w złożach ropno-gazowych na norweskim Szelfie Kontynentalnym. Umowa, jaką spółka zawarła z ExxonMobile, ma charakter warunkowy - jej wykonanie uzależnione jest od spełnienia kilku warunków: uzyskania zgody walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA) PGNiG i innych zgód korporacyjnych; uzyskania od norweskiego Ministerstwa ds. Węglowodorów i Energii akceptacji transakcji; uzyskania zgody norweskiego resortu finansów oraz niewykonania prawa pierwokupu.

Na uzyskanie zgody WZA spółka ma czas do 15 maja br., a na spełnienie pozostałych warunków - do 1 listopada br.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)