Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piotrowski z ME: Przetarg na technologię el. jądrowej najpóźniej na pocz. 2018r.

1
Podziel się:
Piotrowski z ME: Przetarg na technologię el. jądrowej najpóźniej na pocz. 2018r.

Ministerstwo Energii przewiduje, że przetarg na technologię, w jakiej ma zostać zbudowana elektrownia jądrowa, będzie ogłoszony najpóźniej na początku 2018 r., poinformował wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

"Technologia jądrowa wykorzystana przy budowie elektrowni jądrowej będzie znana po przeprowadzeniu postepowania przetargowego. Ustawa Prawo atomowe dopuszcza jedynie sprawdzone technologie reaktorów generacji III/III+. Resort energii szacuje, że przetarg na wybór technologii zostanie ogłoszony najpóźniej na początku 2018 r." - napisał Piotrowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wiceminister przypomniał, że 14 października 2016 r. Rada Ministrów przyjęła sprawozdanie z realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) i nałożyła na ministra energii m.in. obowiązek dokonania aktualizacji Programu.

"Prace wewnątrzresortowe nad nowym harmonogramem oraz rekomendowanym modelem finansowym są na końcowym etapie. Po ich finalizacji dokument zostanie niezwłocznie przekazany Radzie Ministrów i powinien zostać zaakceptowany w 2018 r." - napisał Piotrowski.

W Ministerstwie Energii prowadzone są także prace nad modelem finansowym pierwszej elektrowni jądrowej, a ich wyniki mają zostać przedstawione Radzie Ministrów do końca 2017 r.

"Istnieje wiele potencjalnych źródeł finansowania tej inwestycji. W przypadku znaczącego zaangażowania środków krajowych (zarówno w formie kapitałowej jak i ewentualnych gwarancji Skarbu Państwa) konieczne będą uzgodnienia w ramach Rady Ministrów. Rada Ministrów dokona wstępnego wyboru sposobów finansowania w oparciu o rekomendacje ministra energii, natomiast ostateczny kształt modelu finansowego zostanie ustalony po wybraniu generalnego wykonawcy (w tym dostawcy technologii) i ewentualnych współinwestorów zagranicznych" - wskazał Piotrowski.

Wyjaśnił, że prowadzone są szczegółowe badania środowiskowe i lokalizacyjne w dwóch potencjalnych lokalizacjach na Pomorzu: Żarnowiec (gm. Gniewino i Krokowa) oraz Lubiatowo-Kopalino (gm. Choczewo). Nie rozważa się innych lokalizacji dla pierwszej elektrowni jądrowej, zaznaczył także.

W połowie sierpnia minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że Polska może samodzielnie sfinansować budowę elektrowni jądrowej, natomiast na dostawę technologii ma być ogłoszony przetarg. Nie wskazał jednak, kiedy ostateczna decyzja o budowie zostanie podjęta.

W połowie maja 2017 r. zapowiadał, że decyzja dotycząca budowy elektrowni jądrowej w Polsce może zapaść w tym roku, a najpóźniej zostanie ona podjęta przed 2020 r. Wcześniej wskazywał, że Ministerstwo Energii kontynuuje prace przygotowawcze do budowy w Polsce elektrowni atomowej, konieczne jest jednak znalezienie nowego modelu finansowania zamiast zakładanego wcześniej tzw. mechanizmu różnicowego.

W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
lol
7 lat temu
elektrownia atomowa potrzebna jest Polsce jak umarłemu kadzidło a nawet mniej.