Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

PKB USA coraz bardziej przyśpiesza. Amerykańska gospodarka potwierdziła swoją siłę

9
Podziel się:

Trzeci kwartał dla gospodarki USA jest sporym zaskoczeniem dla ekonomistów. Wzrost PKB przyśpieszył więcej niż dwukrotnie i był najwyższy od pięciu kwartałów. We wtorek podano dane zrewidowane względem tych przed miesiącem i są one jeszcze lepsze. Gospodarka USA potwierdziła swoją siłę. Umocniła się zarazem amerykańska waluta.

PKB USA coraz bardziej przyśpiesza. Amerykańska gospodarka potwierdziła swoją siłę
(Mike Mozart/flickr (CC BY 2.0))

Biuro Analiz Ekonomicznych USA zaprezentowało wyniki wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale. W okresie od lipca do września amerykańska gospodarka ostro przyśpieszyła. Zanualizowany (uwzględniający pełny rok) wskaźnik PKB wyniósł 3,2 proc. wobec 1,4 proc. w poprzednim kwartale.

Miesiąc temu w odczytach wstępnych podawano wzrost "zaledwie" 2,9 proc., choć i tak wtedy uznano go za bardzo dobry. Średnia prognoz wskazywała wówczas na wzrost PKB rzędu 2,5 proc.

Jak na te doniesienia reaguje rynek walutowy? Dolar kontynuuje umacnianie względem euro - we wtorek zyskując 0,4 proc. Od 28 października, gdy opublikowano dane wstępne o PKB, dolar umocnił się już o 3,8 proc.

W stosunku do złotego amerykańska waluta zyskała dzisiaj 0,6 proc. Jest wyceniana w okolicach 4,19 zł, podczas gdy miesiąc temu były to poziomy poniżej 4 zł.

Obserwuj notowania dolara we wtorek

Informacje o kondycji gospodarki USA są analizowane przede wszystkim w kontekście polityki pieniężnej prowadzonej przez tamtejszy bank centralny. Rynek terminowy w Chicago daje już 98,2 proc. szans, że w grudniu dojdzie do podwyżki stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego, ale już w czerwcu przewiduje się podwyżkę kolejną.

Sytuacja gospodarcza jest dobra i utrzymywanie niskich stóp grozi tylko przyśpieszeniem inflacji. Zagrożenia ze zbyt luźnej polityki pieniężnej banku centralnego zaczynają przeważać nad pożytkami z jej stosowania.

Przyśpieszenie PKB USA to efekt zwiększenia wydatków konsumpcyjnych ludności o 2,8 proc., eksportu o aż 10,1 proc. przy tylko 2,1-procentowej dynamice importu oraz inwestycji prywatnych, które wzrosły o 2,1 proc.

Niewielkie znaczenie dla wzrostu PKB miały inwestycje publiczne i wydatki konsumpcyjne władz, głównie przez spadek w stanach i na poziomie lokalnym. Rosły natomiast wydatki federalne, m.in. na armię (+2,1 proc.) po dwóch kwartałach ich redukowania.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
roma
7 lat temu
ostatnie podrygi zydo-bansterskiej finansjery, wiedza ze te ich spekulacje nie maja zadnego zwiazku z rzeczywistoscia, ale sa jeszcze glupcy ktorzy w ten kit uwierza.
tttyska
7 lat temu
chyba spekulant Soros sztucznie "podkręca" te koniunkturę.
iwan
7 lat temu
pan morawieckij gdzie ty kryzys uwidzieł,amerykancy idut w pierod a ty polsze w ruine.haraszo ty szagaj za nami.
Edek
7 lat temu
Ale o co wam chodzi:) sami zapieprzacie na pkb USA na tym polega wielkość w kapitału. No ale większość Polaków nie wie co to demokracja a co dopiero kapitalizm:) sami chcecie leżeć i brać kasę albo zeby na was ktoś robił...
Baśka
7 lat temu
Największy bankrut świata mówi o wzroście PKB , nie ośmieszajcie zasrani ekonomiści.To wszystko żeby mydlić ludziom oczy przy podatkach i podnoszeniu cen.Amerykanie żyją na kredyt ,na który haruje cały świat.Tylko Chińczycy nie dali się wyruchać mośkom .