Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen obniżył dług netto o 0,4 mld zł kw/kw do 5,1 mld zł w II kwartale

0
Podziel się
PKN Orlen obniżył dług netto o 0,4 mld zł kw/kw do 5,1 mld zł w II kwartale
bEqjEHQR

PKN Orlen obniżył zadłużenie netto o 0,4 mld zł kw/kw do 5,1 mld zł w II kwartale br. w efekcie dodatnich wpływów z działalności operacyjnej wynoszących 1,8 mld zł, pomniejszonych o wydatki inwestycyjne rzędu 1,1 mld zł oraz 0,3 mld zł z tytułu zapłaconych odsetek i wpływu różnic kursowych z przeszacowania kredytów walutowych oraz gotówki, podał koncern w prezentacji wynikowej.

"W II kwartale 2016 r. koncern utrzymał dobrą sytuację finansową, obniżając poziom zadłużenia netto o (-) 0,4 mld zł (kw/kw), przy bezpiecznym poziomie dźwigni finansowej 19,8% i osiągając wpływy z działalności operacyjnej na poziomie 1,8 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Dźwignia finansowa kształtowała się na poziomie 22,4% kwartał wcześniej i 19,8% rok wcześniej.

bEqjEHQT

Orlen przypomina, że w II kw. br. Grupa z sukcesem zakończyła emisję euroobligacji o wartości 750 mln euro, które w lipcu br. zadebiutowały na rynku Catalyst.

"Na koniec II kwartału 2016 roku ponad 80% finansowania koncernu przypadało na obligacje detaliczne, korporacyjne oraz euroobligacje, a średni termin zapadalności zadłużenia to III kwartał 2020 roku" - czytamy dalej w komunikacie.

"Niezmiennie utrzymujemy sytuację płynnościową koncernu na stabilnym poziomie. Jednocześnie wykorzystujemy pojawiające się na rynkach kapitałowych okazje, żeby dywersyfikować źródła naszego finansowania oraz wydłużać termin spłat. W minionym kwartale z sukcesem zwiększyliśmy pulę finansowania spoza sektora bankowego. Dążąc do aktywizacji krajowej giełdy euroobligacje postanowiliśmy notować również na rynku Catalyst" - skomentował wiceprezes ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk, cytowany w komunikacie.

Wskaźnik długu netto do EBITDA LIFO wynosił 0,59x w II kw. br. wobec 0,73x kwartał wcześniej i 1,76x przed rokiem, podano w prezentacji.

bEqjEHQZ

Zadłużenie brutto w 61% denominowane jest w euro, w 31% - w złotym, a w 8% - w CAD.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2015 roku 88,34 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bEqjEHRu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)