Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen na razie nie zamierza sprzedawać akcji Polkomtela

0
Podziel się:

PKN Orlen SA, mający 19,6 proc. akcji Polkomtela, nie zamierza obecnie sprzedawać akcji operatora GSM i planuje rozmowy na temat przyszłości tych akcji po ujawnieniu szczegółów technologii UMTS

- podał w poniedziałek prezes PKN.

'Nie musimy na razie sprzedawać akcji Polkomtela. Ewentualne rozmowy w sprawie przyszłości udziałów w Polkomtelu odbędą się po tym, jak znane będą szczegóły technologii UMTS' - powiedział Modrzejewski dziennikarzom.

O możliwości sprzedaży posiadanego pakietu akcji Polkomtela PKN Orlen informował pod koniec sierpnia 2001 roku, jednak spółka uzależniała swoją decyzję w tej sprawie od decyzji o zbyciu akcji przez pozostałych polskich udziałowców operatora sieci Plus GSM.

Koncesję na UMTS (telefonię trzeciej generacji) przyznało Ministerstwo Łączności pod koniec 2000 roku trzem dotychczasowym operatorom GSM po nieudanym przetargu, w którym udział wzięli tylko operatorzy GSM.

Według zapisów koncesji w Polsce UMTS ma zostać uruchomiona w 2003 roku. Jednak ze względu na opóźnienie technologii termin ten zostanie prawdopodobnie przesunięty.

W Japonii w listopadzie 2001 roku uruchomiono pierwszą na świecie sieć telefonów trzeciej generacji, która pozwala transmitować obraz oraz znacznie szybciej korzystać z internetu.

Jednak specjaliści branży uważają, że technologia UMTS jest jeszcze niedopracowana, a koncerny telekomunikacyjne nadal mają problemy w przygotowaniu oferty taniego i mało awaryjnego aparatu.

Obecnie największymi akcjonariuszami Polkomtela są: PKN Orlen SA, mający 19,6 proc., KGHM Polska Miedź SA z 19,6 proc. Vodafone Americas Asia Inc. 19,6, TDC (dawniej Tele Danmark A/S) 19,6 proc., Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA 16 proc.

O zamiarze nabycia akcji Polkomtela informował duński TDC AS, który w połowie ubiegłego roku podał, że rozważa możliwość współpracy z grupą Vodafone, aby uzyskać kontrolę nad Polkomtelem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)