Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
16.08.2005 11:09

PKN Orlen nie wyklucza pozyskania partnera w przetargu na Tupras

PKN Orlen nie wyklucza, że w przetargu na prywatyzację tureckiej rafinerii Tupras wystartuje wspólnie z tureckim partnerem - poinformował prezes płockiego koncernu Igor Chalupec.

Podziel się
Dodaj komentarz

PKN Orlen nie wyklucza, że w przetargu na prywatyzację tureckiej rafinerii Tupras wystartuje wspólnie z tureckim partnerem - poinformował we wtorek prezes płockiego koncernu Igor Chalupec.

"Nie wykluczam, że w przetargu na Tupras wystartujemy wspólnie z tureckim partnerem" - powiedział Chalupec na konferencji prasowej PKN Orlen.

Wśród zagranicznych firm zainteresowanych Tupras Turkiye Petrol Rafinerileri AS znajduje się oprócz PKN Orlen również węgierski koncern MOL Rt, austriacki OMV AG, koncern Shell Co. w Turcji, hiszpański Repsol, indyjski Indian Oil Corp. i włoski ENI.

Wśród krajowych inwestorów są zaś m.in.: Petrol Ofisi A.S., Tupras Acquisition Consortium, Cukurova Holding A.S., Zorlu Holding A.S. i Anadolu Uluslararasi Tic. ve Tas.

Ostateczne oferty można składać do 2 września tego roku.

Wartość pakietu sprzedawanego przez turecki rząd szacowana jest na 1,8 mld USD.

Tupras jest właścicielem pięciu rafinerii w Turcji o łącznych zdolnościach przerobu około 28 mln ton ropy rocznie.

Chalupec poinformował również, że jeszcze w sierpniu możliwe jest rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż około 100 stacji benzynowych Q1 w Niemczech. O kupno tych stacji stara się płocki koncern.

W grudniu 2002 roku PKN Orlen kupił od British Petroleum sieć 494 stacji paliwowych w północnych i wschodnich Niemczech, działającymi wcześniej pod markami: BP, ARAL i Eggert. Kwota transakcji wyniosła 140 mln USD.

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz