Notowania

pkn orlen
19.03.2002 16:43

PKN Orlen planuje zmiany strukturalne Grupy Kapitałowej

Opracowana strategia rozwoju Grupy Kapitałowej PKN Orlen zakłada w najbliższych latach zasadnicze zmiany strukturalne i funkcjonalne

Podziel się
Dodaj komentarz

.

Taka informację podał w ostatnim numerze 'Orlenekspres' (wewnętrzna gazeta PKN Orlen), powołując się na wypowiedź prezesa PKN Orlen Zbigniewa Wróbla w czasie spotkania z kadrą kierowniczą spółek zależnych i stowarzyszonych grupy.

Zmiany te mają doprowadzić do powstania silnej grupy, 'wspomagającej podstawową działalność PKN Orlen w zakresie dystrybucji i przerobu produktów oraz logistyki produktów i surowców' - napisano w 'Orlenekspresie'. Według gazety, strategia dla Grupy Kapitałowej PKN Orlen przewiduje m.in. 'w spółkach dystrybucyjnych - tworzenie nowych podmiotów oraz konsolidacje funkcji operacyjnych, w spółkach produktowych - utrzymanie pakietów większościowych i zacieśnienie współpracy w poszczególnych rodzajach aktywności, w spółkach finansowych - inwestowanie w aktywa, które mogą przynieść ponadprzeciętną stopę zwrotu przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka inwestycyjnego, a w spółkach powstałych w wyniku restrukturyzacji - konsolidację działalności w wybranych obszarach branżowych i prywatyzację'.

'Najbliższe lata przyniosą zmiany w funkcjonowaniu i zarządzaniu naszą Grupą Kapitałową. Szczególne miejsce w tej grupie zajmują spółki powstałe w wyniku restrukturyzacji. Część z nich zostanie w najbliższym czasie sprywatyzowana' - zapowiada 'Orlenekspres'.

'Dążenie do usamodzielnienia spółek należy traktować jako wyzwanie oraz nową szansę rozwoju firmy, nie zaś jako zagrożenie. Zmiany własnościowe nie spowodują gorszego traktowania tych spółek przez PKN Orlen, ale dadzą dodatkowe możliwości samodzielnego decydowania o strategii firmy i jej przyszłości. Prywatyzacja ma pomóc w procesie pełnego urynkowienia' - napisano w gazecie.

Zaznaczono, że część powstałych w ramach restrukturyzacji spółek o - jak to określono - unikatowym charakterze, nie będzie przeznaczona do prywatyzacji.

'Część z nich jest niezbędna dla właściwie prowadzonej przez koncern działalności operacyjnej i ich sprzedaż nie jest planowana' - podał 'Orlenekspres'. Nie wyszczególniono jednak, o jakie spółki chodzi.

Powołując się na wypowiedź prezesa PKN-u gazeta poinformowała, że w obszarach nie związanych bezpośrednio z działalnością rafineryjno-petrochemiczną, w ramach niektórych spółek z Grupy Kapitałowej będzie się dążyć do restrukturyzacji posiadanych aktywów.

'Zamierzamy dokonać konsolidacji, a dla części spółek pozyskać inwestorów branżowych oraz dokonać inwestycji o wysokiej stopie zwrotu, których sprzedaż w przyszłości pozwoli na sfinansowanie i podniesienie efektywności działalności podstawowej koncernu' - cytuje gazeta prezesa Wróbla.

Arkadiusz Ciesielski z biura prasowego PKN Orlen powiedział we wtorek PAP, że w ciągu siedmiu ostatnich lat spółka ta na inwestycje kapitałowe wydała 1,3 mld zł. 'Tyle wynosi wartość finansowego majątku trwałego' - dodał Ciesielski.

Na koniec IV kwartału 2001 roku Grupę Kapitałową tworzyło 114 spółek zależnych, nad którymi PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio sprawuje kontrolę oraz 29 podmiotów stowarzyszonych, w których PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio wywiera istotny wpływ.

W ramach Grupy Kapitałowej PKN Orlen posiada udziały m.in. w Rafinerii Trzebinia SA - 77,07 proc., Rafinerii Nafty Jedlicze SA - 75,00 proc., Inowrocławskich Kopalniach Soli Solino SA -70,54 proc., Naftoporcie SA - 43,59 proc. i Zakładach Azotowych Anwil - 38,35 proc.

Skonsolidowany zysk netto spółki w 2001 roku spadł do 438,5 mln zł, z 804,8 mln zł w roku 2000.

Tagi: pkn orlen, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz