Notowania

pkn
17.02.2012 13:34

PKN Orlen wprowadza zmiany w zakładach produkcyjnych

Spółka uruchomiła system informatyczny przeznaczony do monitorowania, raportowania i prognozowania emisji dwutlenku węgla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

W zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku, największym w Polsce kompleksie rafineryjno-petrochemicznym, spółka uruchomiła system informatyczny przeznaczony do monitorowania, raportowania i prognozowania emisji dwutlenku węgla (CO2).

Systemem zostały objęte instalacje rafineryjne, elektrociepłownia oraz jedna z największych instalacji części petrochemicznej - Olefiny II.

PKN Orlen zapowiedział, że od 2013 r. system monitoringu emisji CO2 obejmie pozostałe instalacje części petrochemicznej zakładu głównego w Płocku. Planowane jest też wdrożenie systemu w zagranicznych spółkach z grupy PKN Orlen - Orlen Lietuva i Unipetrol.

_ Uruchomienie aplikacji do bilansowania emisji CO2 wzmocni kontrolę, zapewni wiarygodność i bezpieczeństwo danych oraz umożliwi przyłączenie kolejnych uczestniczących w systemie instalacji, zarówno tych działających w kraju, jak i w naszych zakładach funkcjonujących na Litwie, czy w Czechach - _ powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, Piotr Wielowieyski, pełniący obowiązki członka zarządu spółki ds. petrochemii.

_ _

Wielowieyski podkreślił, że PKN Orlen ma świadomość potencjalnego wpływu swej produkcji na środowisko naturalne, dlatego bardzo dużą wagę przywiązuje do zachowania zasad zrównoważonego rozwoju. _ - Nieustannie pracujemy nad minimalizowaniem wpływu na otoczenie i inwestujemy w najnowocześniejsze technologie oraz narzędzia _ - zapewnił.

Według PKN Orlen, ważnym celem wdrożonego systemu monitoringu CO2 jest m.in. _ minimalizacja ryzyka przy podejmowaniu decyzji związanych z obrotem uprawnieniami i aktywnym uczestnictwem we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2, stanowiącym ekonomiczny instrument ograniczania emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałania zmianom klimatycznym _.

Uruchomiony w zakładzie produkcyjnym w Płocku system umożliwia określanie bieżącej wielkości emisji CO2 z instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji, a także sporządzanie prognoz emisji w oparciu o plany wielkości produkcji oraz przewidywaną strukturę zużycia paliw i surowców. System - jak poinformował płocki koncern - ułatwia też tworzenie raportów i zestawień obejmujących informacje o wielkości emisji w danych przedziałach czasowych.

PKN Orlen podał, że planowanie wielkości emisji umożliwi szacowanie kosztów z tym związanych, co z kolei będzie kolejną ważną informacją umożliwiającą podejmowanie decyzji związanych z kierunkiem rozwoju zakładu. System posiada również funkcję tworzenia raportu dla niezależnych weryfikatorów, którzy oceniają zgodność zawartych danych ze stanem faktycznym.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej Kluczowe opory: 1,2571; 1,2590; 1,2625; 1,2685 Kluczowe wsparcia: 1,2540; 1,2505; 1,2490; 1,2465; 1,2440; 1,2430; 1,2400; 1,2388; 1,2355

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz