Notowania

bankowość
09.02.2016 10:31

PKO BP oszacował, ile będzie go kosztował nowy podatek bankowy

W latach 2009-2015 bank odprowadził łącznie 11 mld zł podatków do budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKO BP)

PKO Bank Polski szacuje, że zasili budżet państwa kwotą ok. 812 mln zł z tytułu podatku bankowego w 2016 roku, poinformował dyrektor Pionu Analiz i Strategii w PKO Banku Polskim Paweł Borys.

- PKO Bank Polski jako największy bank z aktywami ponad ćwierć biliona złotych oraz najwyższym zyskiem jest również największym płatnikiem podatków w sektorze instytucji finansowych. Szacujemy, że kwota podatku bankowego w 2016 roku będzie także najwyższa wśród banków konkurencyjnych i wyniesie około 812 mln zł. Odpowiedzią banku na podatek celem zachowania stabilnej rentowności będzie przede wszystkim dalszy wzrost portfela kredytowego i efektywności działania - powiedział Borys, cytowany w komunikacie.

Przedmiotem opodatkowania są skorygowane o fundusze własne i obligacje skarbowe aktywa instytucji finansowych. PKO BP posiada największe aktywa w krajowym sektorze bankowym wynoszące w ujęciu jednostkowym 250,7 mld zł na koniec trzeciego kwartału 2015 roku.

"PKO jest jednym z głównych płatników podatków w Polsce, za co został dwukrotnie uhonorowany nagrodą 'Filary Budżetu' przyznawaną przez dziennik Rzeczpospolita. W latach 2009-2015 bank odprowadził łącznie 11 mld zł podatków do budżetu, co daje średniorocznie kwotę blisko 1,8 mld zł" - czytamy dalej.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 roku notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 248,7 mld zł na koniec 2014 roku.

Tagi: bankowość, pko, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz