Notowania

transport
16.03.2018 11:48

PKP Cargo: Plan na 2018 r. jest ambitny, ale wierzymy w trend poprawy wyników

PKP Cargo bardzo pozytywnie ocenia wyniki finansowe 2017 roku i spodziewa się, że trend poprawy wyników będzie kontynuowany w kolejnych latach, poinformował p.o. prezesa Krzysztof Mamiński. Według niego, plan przyjęty na 2018 r., zakładający wzrost jednostkowego zysku netto PKP Cargo S.A. do 160,8 mln zł jest ambitny, ale "do realizacji".

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wyniki za 2017 r. są bardzo dobre. Zysk netto to blisko 82 mln zł i jest lepszy o 215 mln zł r/r. To jest początek bardzo ekspansywnej drogi spółki w dobrych wynikach w kolejnych latach" - powiedział Mamiński podczas konferencji prasowej.

Dodał, że jest "głęboko przekonany, że ten trend pozytywnych wyników będzie utrzymany".

"Myślę, że nowy prezes co najmniej zrealizuje plan działalności gospodarczej, który uchwaliliśmy. To jest duże wyzwanie. Trzeba powiedzieć, że plan jest ambitny. To jest jednak zadanie z pewnością do przyjęcia i do realizacji" - kontynuował Mamiński. Dodał, że spodziewa się wyboru nowego prezesa w pierwszym zakładanym terminie (do 26 marca) i że sam nie kandyduje.

W 2017 r. PKP Cargo zwiększyło udział w polskim rynku przewozów towarowych o 0,1 pkt proc. do 51,6%, a według masy o 0,6 pkt proc. do 44,8%. 

"Bardzo cieszymy się, że rynek przewozów kolejowych w Polsce rośnie" - podkreślił p.o. prezesa. Wskazał, że w ub.r. powiększył się on o 7,9% według masy i o 8,3% według pracy przewozowej. W tym samym czasie PKP Cargo rosło szybciej niż rynek i w obu ujęciach zwiększyło przewozy o 9,4%. 

"Odnotowujemy wzrost rynku, a grupa bierze z tego więcej niż pozostali" - podkreślił.

Zgodnie z przyjętym planem na 2018 r., samo PKP Cargo S.A. (bez pozostałych przewoźników grupy) chce zwiększyć przewozy do 111 mln ton wobec 106,8 mln ton w ub.r., zapowiedział także Mamiński.

PKP Cargo podało dziś, że zgodnie z przyjętym Planem Działalności Gospodarczej Spółki na 2018 rok zwiększy jednostkowy zysk netto w tym roku o 71,1% r/r do 160,8 mln zł, przy wzroście przychodów z działalności operacyjnej o 8,9% r/r do 3 913 mln zł. Zysk EBITDA PKP Cargo ma wynieść 663,6 mln zł, tj. o 12,1% więcej w stosunku do 2017 roku.

Zgodnie ze słowami p.o. prezesa, grupa nie wyklucza podania w przyszłości prognozy skonsolidowanej. 

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (44,8% udziału w rynku według masy i 51,6% według pracy przewozowej w 2017 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

 

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz