Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PMR: Rynek fasad z płyt warstwowych w Polsce wzrósł w ub.r. o 7% r/r

0
Podziel się:
PMR: Rynek fasad z płyt warstwowych w Polsce wzrósł w ub.r. o 7% r/r

Rynek fasad z płyt warstwowych w Polsce zwiększył w 2015 r. się o 7% r/r, osiągając poziom 7,5 mln m2 (przy całkowitej wielkości krajowego rynku płyt warstwowych wynoszącej około 12,5 mln m2), zaś w ujęciu wartościowym zwiększył się o 5% r/r, wynika z raportu PMR pt. "Rynek paneli elewacyjnych w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021".

"Najpopularniejszym typem prac realizowanych w 2015 roku przez firmy montażowo-budowlane była instalacja fasad z płyt warstwowych i produktów pokrewnych (głównie blachy trapezowe, faliste i płaskie oraz panele blaszane), którą to zajmowało się 46% badanych podmiotów. Tylko niewiele mniejsza grupa przedsiębiorstw (44%) wykonywała prace związane z instalacją fasad wentylowanych, podczas gdy do montażu fasad kurtynowych przyznało się 36% respondentów" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Z ankiet firmy wynika, iż obecnie około trzy czwarte polskiego rynku płyt warstwowych stanowią oferujące najlepsze parametry termoizolacyjne płyty z rdzeniem poliuretanowym (PUR i PIR), które w ostatnich latach dynamicznie zyskują na popularności kosztem cechujących się najniższą ceną płyt z rdzeniem styropianowym, podano także.

"W tym miejscu warto odnotować, że jeszcze pod koniec ubiegłej dekady to płyty z rdzeniem styropianowym miały największy, około 50-proc. udział w rynku. Z kolei płyty z rdzeniem z wełny mineralnej, chociaż stopniowo zyskują na znaczeniu, nadal stosowane są najrzadziej, głównie tam gdzie wymagana jest duża odporność ogniowa i wysoka izolacyjność akustyczna" - czytamy dalej w komunikacie.

W opinii uczestników rynku, dobra koniunktura na rynku fasad z płyt warstwowych powinna utrzymać się także w bieżącym roku. Wśród potencjalnych zagrożeń dla kontynuacji ożywienia wymieniają oni wzrost niestabilności politycznej w kraju i za granicą, wolne uruchamianie funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej, opóźnienia wypłat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz dużą niepewność co do perspektyw światowej gospodarki, które to czynniki mogą spowodować osłabienie aktywności inwestycyjnej w 2016 roku, podano również.

"Z drugiej strony, chociaż prognozy dla tego segmentu rynku są umiarkowanie pozytywne, najbliższe lata mogą okazać się poważnym wyzwaniem dla niektórych producentów płyt warstwowych. Po pierwsze, w sierpniu 2015 roku weszła w życie znowelizowana norma, jasno precyzująca wszelkie wymagania, do których producenci powinni się stosować. Z kolei nowe uprawnienia Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pozwalają mu od 2016 r. publikować nazwy kontrolowanych firm, które nie spełniają zadeklarowanych parametrów. Eliminowaniu przypadków, kiedy przedsiębiorstwa w nieuczciwy sposób budowały swoją przewagę służyć ma także będące w fazie zawiązywania stowarzyszenie producentów płyt warstwowych" - podsumowano w materiale.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)