Notowania

Podatek bankowy nie wplynął negatywnie na sektor. Przynajmniej według Ministerstwa Finansów

- Polski system bankowy jest w dobrej kondycji, a jego stabilność nie została zachwiana po wprowadzeniu w 2016 r. podatku od niektórych instytucji finansowych - oceniła minister finansów Teresa Czerwińska. Podsumowała tym samy dwuletni okres obowiązywania podatku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Wiśniewski)
Teresa Czerwińska pokreśliła, że polskie banki cieszą się nieustannie dużym zaufaniem i nadal "powinniśmy o to dbać".

Wypowiedź padła podczas otwarcia VIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, którego otwarcia dokonała minister. W swoim przemówieniu zaznaczyła, że wyniki banków za 2017 r. były lepsze niż w poprzednim. - To dowodzi także, że wprowadzenie podatku bankowego nie wpłynęło na sektor negatywnie i nie zachwiało jego stabilnością - uważa Czerwińska.

Minister pokreśliła, że polskie banki cieszą się nieustannie dużym zaufaniem i nadal "powinniśmy o to dbać".

Szczególną w tym kontekście uwagę należy zwrócić na kontrolę nowo oferowanych instrumentów i usług finansowych. Klienci banków muszą być szeroko informowani o tych rozwiązaniach, konieczne jest także ich stałe monitorowanie" - wskazała.

- Zasadniczym wyzwaniem stojącym przed polską gospodarką jest utrzymanie wysokiego tempa rozwoju, ale ważne jest, by był to rozwój implozywny, który będą stymulować różne motory napędowe. Równie ważna jest innowacyjność i jakość gospodarki, ponieważ czas, gdy konkurowaliśmy tanią siłą roboczą już się kończy - zadeklarowała też Czerwińska.

Nowa Ordynacja Podatkowa powinna do końca roku trafić do parlementu

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowychweszła w życie 1 lutego 2016 r. Jak podała w marcu br. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), wartość podatku bankowego, które banki uiszczają od 23 miesięcy wynosiła pomiędzy 283,5 mln zł a 314,5 mln zł miesięcznie. Łącznie banki zapłaciły 6 828,5 mln zł podatku, z czego w 2017 roku 3 630,5 mln zł tj. o 432,5 mln zł więcej niż w roku 2016.

Komisja zwracała uwagę, że w 2017 roku banki wypracowały zysk w wysokości 13,6 mld zł, tj. o 2,3% mniej niż w 2016 r., jednak różnica ta wynika przede wszystkim z jednorazowego zdarzenia mającego miejsce w czerwcu 2016 r. - sprzedaży akcji Visa Europe (+2 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2018

xxxAle za to wpłynął na oprocentowanie lokat, to oszczędzający tak naprawdę płacą ten podatek

19-06-2018

jaśniakMinisterstwo Finansów widzi świat i Polskę ze swojej perspektywy. I nie prowadzi działalności gospodarczej ani bankowej. I tak sobie wymyśla, a to … Czytaj całość

19-06-2018

LopaTa Pani ma coś w ustach ?? Jak nie wie komu jeszcze zabrać to podpowiadam piłkarzom ! Zarabiaja chore pieniądze i mają w dużej mierze małe rozumki i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)