Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Podatek bankowy. W dwa lata państwo zarobiło 8 mld zł

29
Podziel się:

Banki karnie płacą nową daninę i nie próbują jej obchodzić. Podatek nie wpłynął też na ich kondycję finansową - wynika z wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.

Podatek bankowy dostarczył budżetowi jak dotąd 8 mld zł
Podatek bankowy dostarczył budżetowi jak dotąd 8 mld zł (Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Jak podaje we wtorkowym komunikacie NIK, podatek bankowy obowiązuje w większości europejskich państw - wprowadziło go 21 z 28 państw UE. U nas danina została wprowadzona w lutym 2016 roku.

Ponieważ podatek był wprowadzany w pośpiechu, wpływy do budżetu w 2016 roku były sporo niższe niż te prognozowane w ustawie budżetowej. Według założeń budżetowych miało to być 5,5 mld zł. Tymczasem w rzeczywistości do państwowej kasy wpłynęło sporo mniej, bo 3,5 mld zł.

W 2017 roku było już lepiej, bo wpływ z podatku wyniósł 4,3 mld zł, podczas gdy w ustawie budżetowej prognozowano, że będzie to nieco ponad 3,9 mld.

Zobacz także: Zobacz też: PiS planuje podatek od przychodu

Jak podaje NIK, wprowadzenie podatku nie wpłynęło negatywnie na stabilność instytucji finansowych. Wprowadzenie podatku nie oddziaływało także negatywnie na stabilność sektora ubezpieczeniowego.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego zwrócił jednak uwagę na problem zmniejszania środków własnych zakładów ubezpieczeń, co ma negatywny wpływ na utrzymanie odpowiedniego zabezpieczenia kapitałowego tych zakładów.

Zarazem Izba zaznacza, że zabrakło wdrożenia mechanizmu zarządzania podatkiem, który zapewniłby jednolity sposób zarządzania podatkiem w urzędach skarbowych. Według NIK mechanizm taki powinien zostać wprowadzony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Kalina
5 lata temu
Podatek bankowy zapłacili Polacy, klienci banków w opłatach stałych i znikomym oprocentowaniu lokat z których państwo jeszcze zabiera podatek Belki . Przestańcie chwalić się złodziejstwem.
ZORRO
5 lata temu
PODATEK BANKOWY = TYLE BANKI UKRADŁY UCZCIWYM POLAKOM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ZORRO
5 lata temu
PODATEK BANKOWY = TYLE BANKI UKRADŁY UCZCIWYM POLAKOM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Olo
5 lata temu
Nie państwo proszę pana tylko rząd , bo państwo to naród i kraj w którym ten naród żyje , a żyje marnie bo łupiony przez rząd!!!!!!
marcin
5 lata temu
zadziwia mnie mądrość ludzi znających i mających świadomość tego że to my jesteśmy łupieni a nie banki ,i ignorancja populistów na tubie tvpis wciskających kit dla mas. ps.dla pisiorków . ludzie pracujący w polsce to nie cilemna masa i wiemy skąd kasa na premie
...
Następna strona