Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyżka stóp w USA już przesądzona. Reakcja Wall Street

0
Podziel się:

Sprawdź, jaki przebieg miała w środę sesja na nowojorskiej giełdzie.

Podwyżka stóp w USA już przesądzona. Reakcja Wall Street
(International Monetary Fund)

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami indeksów. Inwestorzy poznali dobre dane z rynku pracy USA, jednak punktem zwrotnym okazały się wypowiedzi prezes Fed Janet Yellen, w których dała do zrozumienia, że opowiada się za podwyżką stóp procentowych w grudniu.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial stracił 158,67 pkt. (0,89 proc.) i wyniósł 17.729,68 pkt. S&P 500 spadł o 23,12 pkt. (1,1 proc.) i wyniósł 2.079,51 pkt. Nasdaq Composite osłabił się o 33,08 pkt. (0,64 proc.) do 5.123,22 pkt.

Janet Yellen w wystąpieniu w waszyngtońskim Economic Club oceniła, że w ostatnich tygodniach sytuacja gospodarcza się poprawia.

- Zarówno informacje gospodarcze, jak i finansowe, które pojawiły się od czasu ostatniego październikowego posiedzenia są zgodne z naszymi oczekiwaniami stałej poprawy na rynku pracy - powiedziała Yellen. Zastrzegła, że decyzja Fed w sprawie stóp procentowych zależeć będzie od danych makro. Podkreśliła, że Fed będzie w przyszłym roku postępował "powoli i ostrożnie".

Firma ADP Employer Services szacuje, że w USA w listopadzie przybyło 217 tys. miejsc pracy. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w listopadzie przybyło 190 tys. miejsc pracy. Według ADP w październiku przybyło 196 tys. miejsc pracy po korekcie - wobec 182 tys. szacowanych przed korektą.

Departament Pracy podał, że wydajność pracy w USA w III kwartale wzrosła o 2,2 proc., natomiast koszty pracy o 1,8 proc. Wcześniejsze szacunki pokazywały wzrost wydajności o 1,6 proc., a kosztów o 1,4 proc.

W piątek zostanie opublikowany miesięczny raport o rynku pracy USA. Ekonomiści szacują wzrost nowych miejsc pracy w listopadzie o 200 tys. w sektorach pozarolniczych i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 5 proc.

Dennis Lockhart, prezes Fed w Atlancie poinformował w środę, że popiera podniesienie stóp procentowych w tym miesiącu, choć jego zdaniem nie było informacji, które "drastycznie" zmieniałyby perspektywy dla amerykańskiej gospodarki.

Fed odbędzie swoje posiedzenie w dniach 15-16 grudnia. Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu jest wyceniane na rynku na ok. 72 proc. W czwartek o 13.45 EBC ogłosi decyzję ws. polityki pieniężnej. Analitycy spodziewają się, że bank zwiększy wartość programu stymulacyjnego i obniży depozytową stopę procentową.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)