Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyżki w PKN Orlen. Zarząd długo się związkom nie opierał

0
Podziel się

Płace w Orlenie zdecydowanie przekraczają średnią krajową. Co nie znaczy, że nie mogą być jeszcze wyższe. W tym roku zarząd porozumiał się z pracownikami wyjątkowo szybko.

Pracownicy Orlenu źle nie zarabiają, a będą jeszcze lepiej
Pracownicy Orlenu źle nie zarabiają, a będą jeszcze lepiej (orlen.pl)
bEqYCfOt

- Pierwszy raz w historii firmy obie strony porozumiały się w sprawie wzrostu wynagrodzeń w roku poprzedzającym ich realizację - podał Orlen.

Zarząd PKN Orlen i organizacje związkowe podpisały porozumienie w sprawie zmiany Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Przyjęte uzgodnienia będą obowiązywać od 1 kwietnia przyszłego roku, jak tylko zarejestruje je Państwowa Inspekcja Pracy.

Zobacz także: Zobacz też: Dlaczego cena ropy nie zawsze wpływa na cenę paliwa. Wyjaśnia główny ekonomista PKN Orlen
bEqYCfOv

Rozmowy połączone były z dyskusją w sprawie wzrostu płac w 2019 roku. - Bardzo istotne jest, że wypracowane nowe warunki są optymalne z punktu widzenia finansów i rozwoju spółki - powiedział prezes.

Najistotniejsza dla pracowników zmiana to podniesienie minimalnych i maksymalnych widełek płac. W ubiegłym roku średnia zarobków w koncernie wynosiła 5,8 tys. zł netto i były wyższe o 7 proc. rok do roku. To dużo więcej niż średnia krajowa.

W odrębnym porozumieniu PKN Orlen ustalił z organizacjami związkowymi wzrost wynagrodzeń na rok 2019 o 250 zł brutto dla pracowników zatrudnionych w niższych kategoriach zaszeregowania oraz nagrody jednorazowe w kwocie 2 100 zł dla pracowników zatrudnionych w wyższych kategoriach, z wyłączeniem wyższej kadry zarządzającej.

bEqYCfOB

"Nagrody jednorazowe dla pracowników PKN Orlen oraz zasady ich wypłaty będą przedmiotem dalszych negocjacji płacowych, które zaplanowano na styczeń 2019 r." - czytamy dalej w komunikacie.

Prezes oczekuje większego zaangażowania

W zbiorowym układzie pracy dodano nowe stanowiska w obszarach produkcji, wsparcia produkcji i straży pożarnej, co ma poszerzyć możliwości kariery. Wprowadzono też nowe stanowiska traderów, zajmujących się transakcjami na giełdach towarowych i finansowych.

- Uzgodnione ze związkami zawodowymi zmiany, traktuję jako inwestycję, która już w ujęciu krótkoterminowym powinna przynieść pozytywne efekty dla spółki - skomentował prezes Daniel Obajtek.

bEqYCfOC

Jest przekonany, że zmiany przełożą się na "wzrost zaangażowania pracowników, osiąganie przez nich odpowiednich kompetencji, wiedzy i umiejętności".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqYCfOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)