Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Miliony Polaków ma toksyczne polisolokaty. Ministerstwo Sprawiedliwości obiecuje pomoc

Miliony Polaków ma toksyczne polisolokaty. Ministerstwo Sprawiedliwości obiecuje pomoc

Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

- Oczekujemy, że Komisja Nadzoru Finansowego wreszcie poważnie weźmie się za temat polisolokat, a urzędnicy przestaną udawać, że o niczym nie wiedzieli - mówi WP money Piotr Sułek ze stowarzyszenia "Przywiązani do polisy". Tymczasem feralne produkty pod lupę wziął resort sprawiedliwości.

- Już ponad rok temu do KNF zgłosiła się grupa ponad 350 klientów dwóch towarzystw, którzy domagali się, by urzędnicy sprawdzili, w jaki sposób wyliczana była suma polisy, i jak to się stało, że wartość niektórych z nich spadła w bardzo krótkim czasie nawet o połowę. Nikt, absolutnie nikt, nie zainteresował się wtedy tą sprawą - podkreśla Piotr Sułek.

Deklaracja, że resort sprawiedliwości zajmie się sprawą feralnych produktów, jest bardzo ważna dla ich posiadaczy. Skala problemu jest bowiem gigantyczna, zdaniem wielu ekspertów afera Amber Gold to nic w porównaniu z problemami Polaków uwikłanych w polisolokaty. Z danych Rzecznika Finansowego wynika, że 5 mln Polaków zainwestowało w nie aż 50 mld zł oszczędności.

Powołany przy resorcie sprawiedliwości zespół ma "przygotować plan niezbędnych działań organów państwa wobec poważnych zarzutów dotyczących polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym".

- Zapoznałem się z wieloma wyrokami sądowymi pokazującymi ten proceder, który można nazwać przestępczym. W jednym z uzasadnień sąd w bardzo mocnych słowach podsumowuje to, co się stało. Stwierdza, że opracowanie tych produktów musiało być świadome i nacelowane na osiągniecie zysków kosztem wpłat ubezpieczonych - wskazuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Jednym z głównych problemów wskazywanych przez Rzecznika Finansowego są opłaty likwidacyjne. Gdy klient chciał wycofać środki, musiał liczyć się z tym, że instytucja finansowa zabierze mu nawet 90-100 procent pieniędzy.

Eksperci zwracają uwagę, że problemem polisolokat jest m.in. nierównomierne rozłożenie ryzyka w stosunku do korzyści, jakie mogą one przynieść inwestorowi. Klient bierze bowiem na siebie całe ryzyko inwestycyjne, podczas gdy instytucja finansowa zarabia nawet, gdy wartość jednostek funduszu spada.

Raport Rzecznika Finansowego z marca tego roku jednoznacznie stwierdza, że ubezpieczenia z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym praktycznie nie dawały klientom szans na zarobek, a poziom ich skomplikowania był tak wysoki, że nie powinny być oferowane przeciętnemu konsumentowi. Biuro rzecznika stwierdza, że ewentualne zyski pochłaniane były przez liczne opłaty: za zarządzanie, opłaty operacyjne, opłaty aktywacyjne od każdej składki, za ryzyko czy za konwersję.

Najwięcej kontrowersji wzbudziły opłaty likwidacyjne. Okazało się, że chcąc przed wygaśnięciem produktu zerwać polisolokatę i wycofać swój kapitał, klient tracił nawet 90 proc. środków z tytułu opłaty likwidacyjnej. Jeszcze większy problem polegał na tym, że często myślał, że zawiera umowę o lokatę, a nie polisolokatę, nie wiedział zatem, że nie może zerwać umowy przed czasem, inaczej straci niemal wszystkie swoje pieniądze. A umowy zawierane były często na 10, 15, a nawet 30 lat.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Madzik
2017-03-05 16:04
Jeśli mam być szczera to jedyna pomoc, na która warto liczyc to pomoc osób doświadczonych i takich, które znają sie na tym co robią. W przypadku polisolokat wiem, że pan Igor Suchodolski z kancelaria LEX jest osobą godną polecenia :) Ma spore doświadczenie w tego typu sprawach.
Kazik
2016-12-18 06:56
No to niech coś z tym wreszcie zrobią. A nie tylko czcze gadanie i gruszki na wierzbie. Tak samo jak z pomocą dla frankowiczów. Naobiecywali, wybory wygrali a teraz pocałujta w doopę wójta.
Nadia123
2016-12-16 12:40
Cześć.. Kiedyś miałam wielki problem z polisolokatą, dałam się oszukać, przez co straciłam swoje oszczędności życia... Gdyby nie Kancelaria Lex nie wiem, jak bym dzisiaj żyła... http://www.kancelaria-lex.org/- pomogli mi odzyskać oszczędności i zapewnili bezstresowe życie :) Polecam!
Pokaż wszystkie komentarze (117)