Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska ratyfikowała porozumienie paryskie ws. zmian klimatu

0
Podziel się:
Polska ratyfikowała porozumienie paryskie ws. zmian klimatu

Polska złożyła dokumenty związane z ratyfikacją uzgodnionego w Paryżu 12 grudnia 2015 r. porozumienia paryskiego do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, poinformował minister środowiska Jan Szyszko.

"Zgodnie z planem, 7 października Polska złożyła w Nowym Jorku wszelkie dokumenty związane z ratyfikacją porozumienia paryskiego" - powiedział Szyszko, cytowany w komunikacie.

Porozumienie stawia sobie za cel zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie, nie narzuca natomiast sposobu osiągnięcia celu.

"Polska posiada bogate złoża węgla kamiennego i brunatnego. Porozumienie paryskie gwarantuje nam, że dalej będziemy mogli korzystać z tych zasobów. Emisję będziemy redukować, między innymi, poprzez stosowanie najnowszych technologii przy budowie nowych bloków energetycznych. Z drugiej strony, wykorzystamy proces pochłaniania CO2 przez lasy. Dzięki temu możemy nie tylko zmniejszać koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze, ale także wykorzystać go do regeneracji gleb i lasów, a przez to wpływać na poprawę jakości wody, powietrza i ochronę bioróżnorodności. Te działania wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju i mogą być przykładem dla innych państw" - powiedział minister.

"Dobrowolność, własna polityka surowcowa, własna ścieżka dojścia, aby osiągnąć cele polityki klimatycznej są dla nas bardzo istotne. Liczymy, że na bazie porozumienia paryskiego uda się te kwestie uwzględnić w dokumentach, które będą powstawać w Europie. Dyskutowaliśmy o tym, między innymi, podczas ostatniego nadzwyczajnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska w Brukseli" - dodał wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Do tej pory porozumienie ratyfikowały takie państwa jak Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Kanada, Meksyk oraz następujące państwa Unii Europejskiej: Austria, Francja, Niemcy, Węgry, Malta, Portugalia i Słowacja.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)