Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

POPiHN: Konsumpcja paliw w Polsce wzrosła o 3% r/r w I-III kw 2018 r.

0
Podziel się:

Konsumpcja trzech głównych paliw ciekłych (benzyny silnikowe, olej napędowy, LPG) w Polsce wzrosła o 3% r/r do 23,34 mln m3 w I-III kw. 2018 r. podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Ogółem konsumpcja sześciu rodzajów paliw zwiększyła się także o 3% r/r i wyniosła 24,99 mln m3.

POPiHN: Konsumpcja paliw w Polsce wzrosła o 3% r/r w I-III kw 2018 r.

"Konsumpcja wszystkich 6 gatunków paliw wyniosła 25 mln m3 i było to o 3% więcej niż przed rokiem. Konieczna do zaspokojenia potrzeb krajowych wielkość importu wyniosła 7,8 mln m3 , co stanowiło 31% wielkości rynku"- czytamy w komunikacie..

Rynek krajowy 3 głównych paliw transportowych (benzyn, oleju napędowego oraz autogazu) wykazał wynik lepszy o 3% od notowanego dla 9 miesięcy 2017, przy czym udział importu w tym segmencie rynku paliw ciekłych zmalał z 39% do 33%. Wolumen wzrostu tego rynku to 0,7 mln m3 przy całkowitym zużyciu paliw przez pojazdy silnikowe na poziomie 23,3 mln m3 , z czego z importu pochodziło około 8 mln m3, podano także.

"Po 9 miesiącach 2018 roku w Polsce zużyto 831 tys. m3 paliw więcej, niż w tym samym okresie 2017. Utrzymywał się trend wzrostowy dla zakupów benzyn silnikowych, oleju napędowego, paliwa lotniczego JET oraz gazu płynnego LPG i ciężkiego oleju opałowego. Jedynym produktem, na który popyt był mniejszy został lekki olej opałowy. Skuteczna i ciągła walka z szarą strefą w znacznym stopniu ograniczyła nielegalny obrót paliwami płynnymi i tym samym wyniki, które dziś są obserwowane, można uznać za organiczny wzrost rynku" - czytamy dalej.

Obserwowanym od jakiegoś czasu trendem jest wzrost zapotrzebowania na benzyny silnikowe przy jednoczesnym spadku zainteresowania autogazem. W omawianym okresie rynek gazu płynnego LPG jeszcze się zwiększał, ale rósł tez tzw. reeksport tego gatunku paliwa, po uwzględnieniu którego rozejście się obu rynków - benzynowego i autogazu - jest jeszcze wyraźniejsze, a sam rynek krajowy LPG wchodzi w etap spadku popytu. Nadal dobrze rozwija się też segment zbytu paliwa lotniczego Jet, związanego z coraz większą chęcią Polaków - i nie tylko - do podróżowania drogą lotniczą, podano także.

"Bilans obrotów międzynarodowych po 3 kwartałach 2018 wykazuje wyraźną nadwyżkę importu paliw nad eksportem. Ta różnica wynosi obecnie prawie 5 mln m3 , podczas gdy przed rokiem było to około 6,3 mln m3 . Wynik ten został osiągnięty przy zwiększonej produkcji krajowej. Dodatkowo wysoki poziom importu netto, związany z normalizacją rynku, prowadzi do wzrostu dochodów podmiotów sektora naftowego, ale też wzrostu dochodów państwa z tytułu podatku, VAT, CIT i akcyzowego" - podsumowano w materiale.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)