Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
debiut jsw
21.04.2011 14:24

Premier: Raczej sprywatyzujemy JSW

Szef rządu ocenia, że mimo wystąpień związkowców prywatyzacja spółki raczej zostanie przeprowadzona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Szef rządu ocenia, że mimo wystąpień związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, prywatyzacja spółki raczej zostanie przeprowadzona.

_ - Procedury są tu jasne, minister gospodarki jest władny wnioskować lub nie i dlatego muszę się też liczyć z oceną ze strony premiera Pawlaka. Po wysłuchaniu jego opinii i argumentacji myślę, że tak czy inaczej do tej prywatyzacji przystąpimy. Oczywiście także doceniam pewne aspekty, mogące sprzyjać lub nie najprawdziwszej wycenie, jaką jest gotowość kupowania akcji takiej spółki. Lepiej prywatyzację przeprowadzać w atmosferze spokoju. Ale jeśli działacze związkowi z JSW uprą się, by zaniżyć wartość tej spółki, to sami sobie wystawią jak najgorsze świadectwo _- powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej.

_ - Pozwólcie mi wysłuchać jeszcze pełnej argumentacji premiera Pawlaka i przygotujemy ten debiut, jak sądzę, bez zbędnych emocji _ - dodał, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o losy tej prywatyzacji.

Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował w środę, że konfliktem w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zajmie się wkrótce Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego. Nie wykluczył zmian w harmonogramie upublicznienia spółki, gdy nie będzie porozumienia ze związkami. Debiut spółki zaplanowany jest na 30 czerwca tego roku.

Ministerstwo skarbu w odpowiedzi na wystąpienie wicepremiera oświadczyło, że jest zaskoczone stanowiskiem Ministra Gospodarki w sprawie debiutu JSW i zapowiedziało, że będzie prowadziło dalsze prace i analizy, licząc na zmianę stanowiska Ministra Gospodarki, który prowadzi nadzór nad Jastrzębską Spółką Węglową.

Związkowcy z JSW domagają się 10-procentowej podwyżki płac, utrzymania uprawnień pracowniczych oraz sprzeciwiają się upublicznieniu i prywatyzacji spółki na zasadach proponowanych przez resort skarbu. Rządowe zapewnienia m.in. o zachowaniu dominacji państwa w JSW oraz darmowych akcjach dla całej załogi związki uważają za niewiarygodne. W poniedziałek w JSW odbył się 24-godziny strajk, a w najbliższy wtorek ma dojść do blokady wysyłki węgla.

_ - Ja bardzo wysoko cenię determinację i pracę, jaką wykonał minister Grad i jego urzędnicy, przygotowując bardzo dobrze prywatyzację JSW, tym bardziej, że mówimy o debiucie giełdowym zdecydowanie wysoko oceniam przygotowanie tego projektu _ - powiedział Donald Tusk.

Dodał, że Waldemar Pawlak wykazał się _ ponadstandardową wrażliwością na działania związków zawodowych _.

_ - Ja mam trochę stępioną w tych sprawach wrażliwość, minister Grad też. Jesteśmy mniej podatni na działania związkowców, gdy jesteśmy przekonani, że one nie służą firmie, w jakiej działają. W tym przypadku uważam, że działają na szkodę własnej firmy, próbując zablokować tę prywatyzację i działają na szkodę pracowników JSW, którzy by poważnie skorzystali na tej prywatyzacji _ - powiedział premier.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;ta;oferta;odbije;sie;echem;na;swiecie,154,0,802458.html) Grad: Ta oferta odbije się echem na świecie 30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek Poza wyższymi pensjami, strajkujący z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Już teraz przysługuje im szereg innych przywilejów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t137627.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajk;w;jsw;odstraszy;inwestorow,14,0,814094.html) Strajk w JSW odstraszy inwestorów? Zgodnie z zapowiedziami związkowców, wydobycie węgla ma zostać wznowione jutro rano, po pełnej dobie protestu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t83729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/30;proc;akcji;jsw;i;bgz;dla;drobnych;graczy,116,0,812404.html) 30 proc. akcji JSW i BGŻ dla drobnych graczy Tyle chce zaoferować im Aleksander Grad, który chce w tym roku wprowadzić obie państwowe spółki na giełdę.
Tagi: debiut jsw, jsw, giełda, prywatyzacja, pawlak, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz