Notowania

Przejdź na
technologie
23.09.2015 17:47

Problemy finansowe Hawe. Spółka apeluje o spokój

Z nieoficjalnych informacji wynika, że jeden z mniejszych wierzycieli - Union Investment rozpoczęło postępowanie egzekucyjne wobec spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hawe)
Paweł Paluchowski, wiceprezes Hawe

Hawe jest "w bieżącym kontakcie" ze wszystkimi wierzycielami, przy czym ci "mniejsi", który nie są objęci umową standstill w większości spokojnie czekają na dalszy przebieg wydarzeń, poinformował zarząd Hawe w odpowiedzi na pytania ISBnews. Agencja dowiedziała się jednak z nieoficjalnych źródeł, że jeden z nich - Union Investment - rozpoczął postępowanie egzekucyjne w sprawie swojej wierzytelności.

"Staramy się być w bieżącym kontakcie ze wszystkimi wierzycielami spółki. Większość z tych, którzy nie są objęci umową spokojnie czeka na dalszy przebieg wydarzeń. Standstill jest przecież pierwszym krokiem do uregulowania należności Grupy Hawe. To jest nasz cel. Dlatego też apelujemy o spokój" - napisał zarząd w oświadczeniu nadesłanym ISBnews.

"W naszym przekonaniu sytuacja jest absolutnie do opanowania, ale potrzebujemy na to czasu. Niektórzy z naszych partnerów wykazują jednak dużą nerwowość w tej kwestii. Doskonale ich rozumiem, ale działania w postaci wniosków egzekucyjnych nie zbliżają nas do celu tylko spowalniają cały proces" - napisano w odpowiedzi na pytania, czy Hawe jest w kontakcie z "mniejszymi" wierzycielami, jakie jest ich ewentualne nastawienie wobec umowy standstill oraz czy ewentualnie pojawiły się wnioski egzekucyjne z ich strony.

Tymczasem ISBnews dowiedziało się nieoficjalnie, że jeden z mniejszych wierzycieli - Union Investment rozpoczęło postępowanie egzekucyjne w sprawie 6 mln zł swojej wierzytelności. UI odmówiło jednak komentarza w tej sprawie.

Zarząd Hawe odniósł się także do pytania na temat tego, na jakim etapie są negocjacje z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) w sprawie harmonogramu spłaty wierzytelności.

"Cieszymy się, że znowu jesteśmy przy stole z ARP i rozmawiamy. Tak, jak sygnalizowaliśmy to wcześniej, jesteśmy otwarci na konstruktywny dialog. W tej chwili jest jednak za wcześnie, aby mówić o szczegółach tych rozmów" - czytamy w oświadczeniu.

"Rozmowy trwają. Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kilka spornych kwestii. Biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową Grupy Hawe, ARP podtrzymuje swoje stanowisko, iż porozumienie pomiędzy wierzycielami a Grupą Hawe musi być osiągnięte w terminie określonym w porozumieniu standstill, tj. do 30 września br. Dopóki trwają negocjacje, nie ujawniamy szczegółów" - poinformowała agencję ISBnews ARP.

Wcześniej we wrześniu ARP i Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (najwięksi wierzyciele spółek z GK Hawe) podpisały krótkoterminowe porozumienie o charakterze standstill ze spółkami z Grupy Hawe. W związku z tym Hawe poinformowało, że odstąpiło od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Później do umowy standstill przystąpił także Alior Bank.

Zgodnie z umową standstill, ostateczne porozumienie określające warunki i terminy spłaty zadłużenia wobec wierzycieli przez spółki z grupy Hawe zostanie zawarte w terminie do 30 września 2015 roku.

Hawe nie wykupiło w ostatnim czasie obligacji o wartości ok. 40 mln zł. Ponadto zwrotu łącznie 95 mln zł domagały się wcześniej od grupy ARP i Alior Bank.

Grupa kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe i budowlane dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 333 mln zł w 2014 roku.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, hwe, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz