Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Bulska z UW: Nowela norm dla laboratoriów szansą na awans do czołówki UE

0
Podziel się:
Prof. Bulska z UW: Nowela norm dla laboratoriów szansą na awans do czołówki UE

Nowelizacja normy akredytacyjnej działalności laboratoriów może być świetnym momentem do zwiększenia rynkowej konkurencyjności polskich laboratoriów i ich wejścia do czołówki europejskiej, uważa dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr. Ewa Bulska.

"Polskie laboratoria funkcjonują również na rynku międzynarodowym i są konkurencyjne. Jestem jednak przekonana, że wykorzystanie tego momentu, iż mamy zwiększyć swoje kompetencje będzie świetnym momentem pokazania się również na rynku międzynarodowym i zwiększenia konkurencji na rynku laboratoriów" - powiedziała w rozmowie z ISBnews.tv prof. Bulska podczas debaty eksperckiej zorganizowanej przez Polskie Centrum Akredytacji Centrum Adama Smith'a i ISBnews nt. znowelizowanych wymagań normy ISO/IEC 17025 i ogólnych kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących.

"Jeżeli będą w tej pierwszej czołówce wprowadzania zmian na bazie noweli normy - a wiem, że wiele laboratoriów jest w zaawansowanym etapie przygotowań - to mają szansę być pierwsze na rynku europejskim i być bardzo konkurencyjne wobec laboratoriów w krajach UE. Takie rzeczy już się dzieją" - dodał szefowa wydziału UW.

Na polskim rynku działa ponad 1,4 tys. laboratoriów badawczych i wzorcujących. Przygotowania laboratoriów do wprowadzenia nowelizacji normy akredytacyjnej mają zacząć się od września bieżącego roku i potrwać przez kolejne trzy lata. Eksperci biorący udział w debacie podkreślali, że kluczową zmianą w nowelizacji jest konieczność posiadania kompetencji oceny ryzyka wyniku badania laboratoryjnego. Nowela wprowadzi również m.in. konieczność procesowego funkcjonowania laboratoriów i umożliwi korzystania z leasingu jako formy finansowania takich aktywów, jak sprzęt czy przestrzenie laboratoryjne. Laboratoria mają wnioskować o akredytację do działania według znowelizowanych norm.

Tadeusz Matras, przedstawiciel Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) - jednostki akredytującej i nadzorującej laboratoria w Polsce, podkreślał, że nadchodząca we wrześniu nowelizacja normy akredytacyjnej dla laboratoriów badawczych i wzorcujących ISO/IEC 17025 wprowadzi m.in. konieczność szacowania poziomu ryzyka przy przedstawianiu stwierdzeń zgodności wyników z wymaganiami lub normatywami. W jego ocenie, wzmocni to konkurencję na rynku laboratoriów w Polsce, ale też przyczyni się do zwiększenia rzetelności i przydatności do zamierzonego zastosowania wydawanych wyników przez laboratoria badawcze i wzorcujące dla firm, instytucji państwowych oraz społeczeństwa.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)