Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Profi Credit: 35% Polaków brało kredyt lub pożyczkę w ciągu ostatnich 2 lat

0
Podziel się:

Ponad jedna trzecia Polaków (35%) zaciągnęła zobowiązanie finansowe w ciągu ostatnich dwóch lat, wynika z badania zwyczajów finansowych Polaków zrealizowanego na przełomie października przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Profi Credit. Pożyczki bądź kredyty nieco częściej brali panowie niż panie (39% do 32%), a w większości przypadków robiły to osoby z wyższym wykształceniem. Najczęściej zobowiązanie finansowe zaciągały osoby między 25. a 39. rokiem życia (44%) - najrzadziej te w wieku do 24 lat (14%).

Profi Credit: 35% Polaków brało kredyt lub pożyczkę w ciągu ostatnich 2 lat

"Z jednej strony młodzi Polacy zwykle nie muszą zaciągać zobowiązań finansowych - zawsze przecież mogą liczyć na najbliższych, którzy pomogą, gdy w portfelu zabraknie gotówki. Z drugiej, często spotykają się z odmową, gdy chcą wziąć pożyczkę bądź kredyt - są dla banków i instytucji pożyczkowych najbardziej ryzykowną grupą klientów - zwykle z krótką historią zatrudnienia i bez historii kredytowej. To również tłumaczy, dlaczego kredyt bądź pożyczkę najczęściej biorą osoby w wieku 25-39 lat. Gdy kończymy studia i znajdujemy pierwszą pracę, pomoc rodziców staje się coraz bardziej sporadyczna. Zaczynamy się usamodzielniać, podejmujemy decyzje o założeniu rodziny i kupnie mieszkania bądź samochodu. Nic dziwnego, że to właśnie wtedy najczęściej zaciągamy zobowiązanie finansowe" - powiedział dyrektor marketingu Profi Credit Polska Jarosław Czulak, cytowany w komunikacie.

Pożyczki bądź kredyty wolimy brać w oddziałach banków i instytucji finansowych - tak deklarowała ponad połowa respondentów (54%). Jedynie co trzeci badany (32%) przyznał, że byłby gotów zaciągnąć zobowiązania finansowe przez internet. Częściej to mężczyźni niż kobiety deklarowali przychylność do pożyczek i kredytów online (40% do 27%) - panie z kolei częściej przyznawały, że bliższe są im tradycyjne sposoby pozyskiwania dodatkowego finansowania (61% do 27%), podano również.

"Liczne badania pokazują, że mimo wysokiego poziomu adaptacji nowych technologii Polacy nadal wolą wykonywać bardziej skomplikowane operacje finansowe offline. Należy jednak spodziewać się, że z czasem, wraz z coraz większą cyfryzacją usług finansowych, będzie również wzrastać nasze zaufanie do kanału internetowego. Obecnie większość banków redukuje sieć oddziałów lub zmienia funkcjonujące placówki w multimedialne centra doradcze, inwestując środki finansowe w rozwój usług i aplikacji online" - dodał Czulak.

Przed podpisaniem umowy kredytu bądź pożyczki staramy się dowiedzieć jak najwięcej na temat jej warunków. Większość z nas informacje zdobywa przede wszystkim od pracowników banków i instytucji finansowych (48%), ze strony internetowej banku lub firmy pożyczkowej (35%), a także z innych źródeł online (24%). Jedynie co dziesiąty Polak czerpie informacje o zobowiązaniu, które ma zaciągnąć, z lektury umowy kredytu bądź pożyczki, podano również.

Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2017 r. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (computer assisted web interview) na próbie 956 Polaków w wieku 18-65 lat. Struktura próby była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania, region statystyczny GUS i wykształcenie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)