Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prosper stawia na akwizycje

0
Podziel się:

Uzyskana w ubiegłym roku 28% dynamika wzrostu firmy Prosper nie przesądza o kontynuacji tego trendu w roku bieżącym. Ponadrynkowe tempo przyrostu przychodów było w znacznym stopniu konsekwencją przejęć

. Obok równoległego z rynkiem wzrostu organicznego, dalsze zwiększanie udziału rynkowego spółki zależeć będzie od kolejnych akwizycji.

Koszty akwizycji, jak widać na przykładzie PGF oraz Farmacolu, nie ograniczają się jedynie do bezpośredniej transakcji zakupu. Prosper potrzebował będzie funduszy, które jak pokazuje bilans spółki kurczą się z roku na rok. W roku 2001 stan środków pieniężnych spadł do 18,3 z 50,9 mln zł w 2000 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że spółka poczyniła w ubiegłym roku znaczne inwestycje, których rezultatem jest nowoczesne centrum magazynowo-logistyczne w Warszawie. Prosper uczestniczy tymczasem w przetargach na Cefarm Krakowski oraz Białostocki. Ewentualna wygrana wiązać się będzie z potrzebą pozyskania dodatkowego finansowania.

Z dwóch możliwych sposobów pozyskania kapitału, spółka wybrać może popularny ostatnio instrument pośredni jakim są obligacje zamienne. Spożytkawałaby w ten sposób drzemiący potencjał w postaci niemal niewykorzystywanego dotychczas kredytowania długoterminowego zachowując jednocześnie opcje jego zamiany na kapitał własny w przyszłości. Warunkiem powodzenia takiej emisji musi być jednak przekonanie potencjalnych inwestorów o możliwości dalszego wzrostu udziału rynkowego oraz poprawy efektywności operacyjnej spółki. Ubiegłoroczne wyniki nie dostarczają jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie.

Kurczący się rynek przedhurtu może osłabić tempo wzrostu organicznego sprzedaży dystrybutora. Obroty generowane w tym segmencie stanowiły w zeszłym roku 34 proc. przychodów spółki. W bieżącym roku ich udział spadnie wg przedstawicieli spółki o 4 pkt. proc. Tendencja spadkowa sprawia, że Prosper zmuszony będzie zastąpić docelowo 30 proc. przychodów z przedhurtu sprzedażą do odbiorców detalicznych. Uwzględniając pogarszającą się kondycję aptek, konieczność agresywnego powiększania portfela klientów budzić może obawy co do jego jakości. Jednym z najefektywniejszych sposobów pozyskania aptek jest wydłużanie terminów płatności co, przy braku systemu „natychmiastowego reagowania” prowadzić może do wzrostu przeterminowanych należności. Konsekwencje mogą być w ekstremalnych warunkach katastrofalne, vide Cormay. Zarząd Prospera zapewnia jednak, że mechanizm pozyskiwania nowych klientów jest przemyślany, a jakość należności jest skrupulatnie monitorowana.

Efektywność operacyjna spółki wciąż budzi wątpliwości. Koszty sprzedaży i zarządu pozostają najwyższe w branży co sprawia, że mimo najwyższej stopy zwrotu na sprzedaży brutto Prosper odnotowuje najniższą rentowność operacyjną. Brak poprawy w tym obszarze sprawia, że inwestorzy wyceniają grupę znacznie niżej od konkurencji

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)