Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przygotowania terminala LNG do pierwszej dostawy zostały zakończone

0
Podziel się:
Przygotowania terminala LNG do pierwszej dostawy zostały zakończone

Polskie LNG zakończyło kluczowe procesy konieczne do przygotowania instalacji terminala LNG w Świnoujściu do pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego, podała spółka.

Do osuszenia, przedmuchu oraz tzw. inertyzacji, czyli redukcji zawartości tlenu w instalacji, wykorzystano ponad 800 tys. m3 azotu. Osuszanie przeprowadzono, aby zapobiec tworzeniu się lodu w warunkach kriogenicznych. Przedmuch i tzw. inertyzację wykonano natomiast w celu usunięcia tlenu z orurowania procesowego, którym transportowane będzie LNG. Tlen zredukowano gazem obojętnym, jakim jest azot, podano w komunikacie.

"Operacja trwała dwa tygodnie. Ciekły azot wykorzystany do procesów został dostarczony na teren inwestycji 40 cysternami. Na miejscu, za pomocą infrastruktury, która funkcjonuje na terenie terminalu LNG, surowiec został odparowywany i takim stanie wprowadzony, pod niewielkim nadciśnieniem, do instalacji i zbiorników. Po zakończeniu procesu, który polegał na ciągłym przepływie azotu przez zbiorniki, mieszanina gazowa została usunięta poprzez system wydmuchu" - wyjaśnił Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG, cytowany w komunikacie.

Na terenie terminala LNG w Świnoujściu zakończono odbiory wszystkich systemów krytycznych, niezbędnych do przyjęcia pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego z Kataru. Tym samym zakończono kluczowe prace budowlane w ramach inwestycji. Trwa rozruch i przygotowania do przyjęcia pierwszego metanowca.

Gaz z pierwszej dostawy, która dotrze do Świnoujścia między 11 a 17 grudnia br., posłuży do testów w warunkach rzeczywistych - rozruchu technologicznego, w skład którego wchodzą m.in. takie procesy, jak schłodzenie, stabilizacja pracy instalacji czy przeprowadzenie ruchu próbnego całego terminalu. Druga dostawa LNG do Świnoujścia, która zapewni gaz na pozostałe próby eksploatacyjne, zostanie przeprowadzona w I kw. 2015 roku.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)