Notowania

Przejdź na
finanse
17.07.2017 10:58

PZF: Obroty firm faktoringowych wzrosły o 13,6% r/r do 83,6 mld zł w I półr. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) wyniosły 83,6 mld zł na koniec pierwszego półrocza br. wobec 73,6 mld zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 13,6% w skali roku, podał Związek.

"W I półroczu 2017 r. polscy przedsiębiorcy powierzyli firmom zrzeszonym w Polskim Związku Faktorów wierzytelności o łącznej wartości 83,6 mld zł - o 13,6% więcej niż przed rokiem. Faktoring zyskuje uznanie polskich przedsiębiorców o czym świadczy utrzymujący się dwucyfrowy wzrost rynku. Już ponad 8,1 tys. podmiotów gospodarczych w Polsce korzysta z tych usług. To o 12,5% więcej niż rok temu" - czytamy w komunikacie.

Firmy faktoringowe sfinansowały w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku blisko 4 mln faktur. Średnia wartość pojedynczej faktury sięgała 21,5 tys. zł.

PZF podał, że podmioty w nim zrzeszone w I półroczu 2017 r. prowadziły obsługę zobowiązań pochodzących od blisko 174,4 tys. dłużników. Na każdego z nich przypadało średnio blisko 480 tys. zł należności.

"Największym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszyły się usługi faktoringu pełnego, krajowego. Stanowiły one 44,5% obrotów całego rynku. Faktorzy nabyli w ramach tych usług wierzytelności na łączną kwotę ponad 37,2 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Usługami faktoringowymi najbardziej zainteresowane są dziś firmy z branży spożywczej, chemicznej i metalowej. Podmioty działające w tych obszarach najczęściej postrzegają faktoring nie tylko jako źródło finansowania, ale także sposób na zminimalizowanie ryzyka niewypłacalności swoich kontrahentów, podano także.

"Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po faktoring jako rozwiązanie umożliwiające ekspansję na rynkach, na których działają. Uzyskanie finansowania bieżącej działalności w sytuacji, gdy kontrahenci oczekują coraz dłuższych terminów na zapłacenie faktur, ma dla krajowych producentów i usługodawców wartość podwójną. Oprócz zamiany należności na gotówkę, otrzymują też narzędzie niwelujące ryzyko niewypłacalności swoich kontrahentów" - powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego PZF Dariusz Steć, cytowany w komunikacie.

Najwyższe obroty po I półroczu zanotował ING CF - 12 587 mln zł (wzrost o 9% r/r), następnie BZ WBK Faktor -11 095 mln zł (wzrost o 27% r/r), a na trzecim miejscu znalazł się Raiffeisen Polbank z obrotami wysokości 8 538 mln zł (spadek o 3% r/r).

Polski Związek Faktorów jest krajową federacją firm świadczących usługi faktoringu, założoną w 2001 r. Aktualnie do Związku należy 24 członków, w tym 5 banków komercyjnych i 19 samodzielnych podmiotów wyspecjalizowanych w faktoringu.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz