Notowania

zarobki prezesów
08.07.2015 15:45

Ranking zarobków prezesów spółek z GPW. Kto ma największą pensję?

Najlepiej wynagradzają menedżerów prywatne firmy. Spółki Skarbu Państwa są znacznie mniej hojne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(youngvet/iStockphoto)

Prezesi spółek notowanych na warszawskiej giełdzie zarabiają średnio po 79 tysięcy złotych miesięcznie - podała firma Sedlak&Sedlak. W rok zarabiają więc prawie 1 milion złotych.

Najlepiej zarabiającym menadżerem na GPW jest Janusz Filipiak. Właściciel firmy Comarch co miesiąc zgarnia 678 tysięcy złotych, czyli ponad 8,1 miliona złotych co rok. Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Markus Tellenbach z TVN-u z rocznym wynagrodzeniem w wysokości 8,06 miliona złotych (671 tysięcy na miesiąc), a na trzecim miejscu prezes Pekao Luigi Lovaglio - 7,17 miliona złotych (597 tysięcy na miesiąc).

Nieco gorzej mają wiceprezesi - oni średnio inkasują co miesiąc 68 tysięcy złotych, czyli około 812 tysięcy rocznie.

W 2014 roku mediana rocznych wynagrodzeń osób zasiadających w zarządach spółek giełdowych wyniosła 587,8 tysiąca złotych. Połowa menedżerów zarobiła od 334 tysięcy do 1,06 miliona złotych.

"W 2014 roku 43,9 proc. zarządzających spółkami giełdowymi otrzymało wynagrodzenie poniżej pół miliona złotych. 28 proc. zarobiło do 1 miliona. Natomiast 7 procent najlepiej zarabiających menedżerów otrzymało wynagrodzenie w wysokości ponad 2 milionów złotych rocznie" - czytamy w raporcie Sedlak&Sedlak.

W tyle pozostają prezesi spółek Skarbu Państwa

Według wyliczeń *Money.pl *około 18 milionów złotych wydało w ubiegłym roku na utrzymanie swoich prezesów dziesięć firm z udziałem Skarbu Państwa, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dniówka w wysokości od 4 do nawet 8 tysięcy złotych to wśród zarządzających giełdowymi spółkami standard.

#dziejesiewbiznesie: miliony dla prezesów

Szef największego banku w Polsce PKO BP zarobił łącznie w ubiegłym roku 3 miliony 112 tysięcy złotych i jest jedynym prezesem, któremu udało się przekroczyć barierę 3 milionów. To oznacza, że praca Zbigniewa Jagiełły była warta prawie 259 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Z kolei dniówka prezesa zarządu wynosiła aż 8,6 tysiąca złotych. Przy założeniu, że Jagiełło pracował 40 godzin tygodniowo, jego stawka godzinowa wynosiła 1618 złotych brutto.

W dalszej kolejności plasują się prezesi takich gigantów jak PKN Orlen (Jacek Krawiec z roczną pensją 2,9 miliona złotych) i PZU (Andrzej Klesyk z wynagrodzeniem 2,7 miliona złotych).

Tagi: zarobki prezesów, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-05-2019

goleccienko ci ludzie zarabiaja giser w prywatnej odlewni zarabia 3,6 tys, zł i 3 razy dziennie zmienia z potu koszule, no nie warto sie uczyć.

Rozwiń komentarze (1)