Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wall Street w dół. Wielkie cięcie podatków to już formalność

2
Podziel się:

Po dwóch dniach wzrostów i nowych rekordach giełda cofnęła się w momencie, gdy reforma podatkowa jest już prawie pewna i znane są jej wszystkie szczegóły. Republikanie przekonali swoich najbardziej opornych senatorów.

Donald Trump dopiął swego. Największe cięcie podatków od 30 lat zyskało już wystarczające poparcie
Donald Trump dopiął swego. Największe cięcie podatków od 30 lat zyskało już wystarczające poparcie (JIM WATSON/AFP)

„Kupuj plotki, sprzedawaj fakty” tak mówi stara prawda giełdowa. Nie inaczej było w momencie, gdy Republikanie ustalili ostateczną wersję ustawy i przekonali Susan Collins, ostatnią Republikankę zgłaszającą wątpliwości do końcowej wersji projektu.

Proponowana obniżka CIT w USA do 21 proc. z 35 proc. może doprowadzić do 14-proc. wzrostu szacunków zysków dużych amerykańskich banków - uważają analitycy Goldman Sachs. Co bardzo ważne, uchylony zostanie 20-procentowy alternatywny minimalny podatek dochodowy, który zmuszał duże korporacje do płacenia określonej sumy, bez względu na koszty finansowe i ulgi podatkowe.

Po dwóch dniach wyraźnych wzrostów i kolejnych rekordach najważniejsze indeksy zawróciły w dół. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,15 proc., S&P 500 o 0,32 proc., a Nasdaq Composite stracił 0,44 proc.

Notowania na Wall Street we wtorek

W poniedziałek Dow Jones Industrial ustanowił na zamknięciu siedemdziesiąty w 2017 r. rekord wszech czasów. Taka seria to zresztą kolejny rekord w historii indeksu.

Zobacz także: Zobacz również: Morawiecki o uszczelnianiu systemu podatkowego

Jako przyczyny spadku podaje się analizy proporcji zysków firm z cięć podatków i kosztów podwyższania stóp procentowych. W przyszłym roku oczekiwane są trzy podwyżki Fed.

- Jeśli nawet podwyżek stóp będzie więcej niż trzy, to będzie oznaczać, że Fed odpowiada na większy wzrost gospodarczy, który popchnie inflację w górę. Ten większy wzrost natomiast zredukuje wpływ większych stóp procentowych - twierdzi David Berson, główny ekonomista Nationwide Insurance w Columbus w Ohio w wypowiedzi dla agencji Reuters.

Na 1-proc. minusie były we wtorek akcje Apple. Analitycy Nomura Instinet obniżyli rekomendację do "neutralnie" z "kupuj", uzasadniając decyzję wysoką wyceną akcji spółki w obecnym cyklu produktowym.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Uop
7 lat temu
Gościowi z obrazka pewnie wydaje się, iż jest Reaganem. Tylko USA są dziś o wiele słabsze niż wtedy. by dyktować swoją wolę całemu światu. To się skończy nie wesoło dla wszystkich...
Drapieżnik
7 lat temu
Giełda kieruje się prawem dżungli , jak ty nie zjesz kogoś to ktoś zje ciebie ale zawsze ktoś będzie najedzony (Aleluja i do przodu).