Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekomendacja dla GPW w Warszawie. Ile warte akcje?

0
Podziel się:

Zobacz najnowsze prognozy analityków BESI.

Rekomendacja dla GPW w Warszawie. Ile warte akcje?
(Mariusz Grzelak/Reporter)

Analitycy BESI obniżyli rekomendację dla akcji Giełdy Papierów Wartościowych do "neutralnej" z "kupuj" i zmniejszyli cenę docelową do 50,1 zł z 56,4. Oznacza to brak potencjału do zysku z inwestycji. Stawia to pod znakiem zapytania zachowanie giełdowych graczy z ostatniego miesiąca, którzy na fali dobrych danych podbili kurs o kilkanaście procent.

Eksperci oczekują niższych wyników GPW, zwłaszcza po 2018 roku. Wzięli także pod uwagę wyższe stopy dyskontowe (uwzględniono wzrost rentowności obligacji w Polsce) oraz wypłatę dywidendy w wysokości 2,4 zł na akcję w lipcu. Prognozy na bieżący rok pozostają w zasadzie bez zmian.

"Analitycy wzięli również pod uwagę potencjalny wpływ zmian przepisów w segmencie towarowym na spółkę. Zdaniem analityków banku BESI, pierwsze skutki powinny być widoczne w 2019 i dlatego w modelu analitycznym zanotowano spadek zysku netto o 9 proc rok do roku. Dodatkowo, BESI nie widzi żadnego istotnego, krótkoterminowego czynnika do wzrostu ceny akcji" - czytamy w raporcie.

W poniedziałek ok. godz. 93:2 za akcję spółki płacono 50,56 zł, po spadku o 0,78 proc. wobec ostatniego zamknięcia. Pozytywnie wyglądają notowania na przestrzeni ostatniego miesiąca, co mogło mieć związek z całkiem dobrymi wynikami półrocznymi.

Tegoroczne notowania akcji GPW SA

GPW w Warszawie zarobiła po sześciu miesiącach tego roku 65 milionów złotych, o 12 procent więcej niż rok wcześniej. Na handlu akcjami w pierwszym półroczu miała 53 miliony złotych przychodów. To wynik gorszy niż przed rokiem, co wiąże się m.in. z niewielką aktywnością krajowych inwestorów. Coraz większe znaczenie nabiera za to dotąd poboczny segment działalności, czyli obrót gazem.

Zmiany w strukturze przychodów GPW nie zmieniają faktu, że wciąż obrót akcjami jest tą działalnością, na której giełda zarabia najwięcej. W pierwszym półroczu przychody z tego tytułu stanowiły 32 proc.

Wybrane dane finansowe GPW (w milionach złotych)
wybrane dane II kw. 2015 I kw. 2015 II kw. 2014 I kw. 2014
przychody ogółem 77,17 88,16 69,25 86,5
przychody z rynku finansowego 49,21 50,24 48,23 55,95
przychody z rynku towarowego 26,89 37,36 20,33 30,06
zysk netto 26,97 38,4 20,4 37,61

źródło: Money.pl na podstawie danych z raportu półrocznego GPW

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 roku GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)