Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street ma za sobą dobry rok. Brexit nie zahamował wzrostów

0
Podziel się:

Sprawdź, jaki przebieg miała piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie.

Wall Street ma za sobą dobry rok. Brexit nie zahamował wzrostów
(AP/FOTOLINK)

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami, jednak w perspektywie całego roku amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały wyraźne wzrosty.

Na plusie piątkowe notowania zakończyły parkiety w Europie Zachodniej, a ceny ropy pozostały bez większych zmian.

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,29 proc. do 19 762,6 pkt., S&P 500 zniżkował o 0,46 proc. do 2 238,8 pkt., zaś Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,90 proc. do 5 383,1 pkt. Była to trzecia z rzędu spadkowa sesja dla trzech głównych indeksów i pierwszy tydzień zakończony zniżkami od wyborów.

Rok 2016 był jednak dla amerykańskich giełd udany. Dobremu sentymentowi nie przeszkodził zaskakujący wynik brytyjskiego referendum ani niespodziewane zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, choć analitycy wróżyli, że takie wyniki wywołają znaczące spadki na giełdach.

Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe tylko raz, choć pod koniec ubiegłego roku zapowiadała nawet cztery podwyżki, mimo że sytuacja na amerykańskim rynku pracy poprawiała się. Ostatecznie Dow Jones wzrósł od początku roku o 14 proc., S&P 500 zwyżkował o 10 proc., a Nasdaq zyskał 8 proc.

Notowania ropy były w piątek stabilne. Baryłka WTI kosztuje 53,8 dolara, zaś Brent 56,8 dolara. Cena surowca w ciągu 12 miesięcy poszła w górę o 45 proc., co jest największym rocznym wzrostem od 2009 r.

oprac. Łukasz Pałka

gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)