Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozbudowa Elektrowni Opole. Zakończono ważny etap

0
Podziel się

PGE realizuje inwestycję wraz z spółkami Rafako, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal oraz przy współudziale firmy Alstom Power.

Elektrownia Opole
Elektrownia Opole (Piorog/Wikimedia (CC BY-SA 3.0))
bDBfUDnp

Zaawansowanie budowy bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole należącej do PGE Polskiej Grupy Energetycznej osiągnęło poziom 20 proc. Mostostal Warszawa rozpoczął montaż konstrukcji stalowej kotła bloku nr 5.

"Inwestycja, realizowana zgodnie z harmonogramem i przy dużym udziale polskich firm, wchodzi w kolejny kluczowy etap. To dobra informacja dla akcjonariuszy spółki, ponieważ dwa wysokosprawne bloki energetyczne w Elektrowni Opole podniosą wartość grupy kapitałowej PGE. Kluczem do opłacalności projektu będzie m.in. zastosowanie najnowszych technologii pozwalających uzyskać sprawności netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25 proc. wyższą od obecnie stosowanych w polskiej energetyce. Realizacja tego projektu pozwoli ponadto na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko" - powiedział prezes PGE Marek Woszczyk, cytowany w komunikacie.

Po zakończonym z sukcesem betonowaniu fundamentów kotłów numer 5 i 6, Mostostal Warszawa rozpoczął montaż konstrukcji stalowej kotła bloku nr 5. Zgodnie z planem prace potrwają do czerwca 2016 roku. Po zakończonym montażu konstrukcji głównej kotła rozpoczną się prace nad stalowym rusztem zewnętrznym, który będzie wciągany przy użyciu wciągników hydraulicznych.

bDBfUDnr

Budowa dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW realizowana jest przez spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wart blisko 11,6 mld zł projekt wykonuje konsorcjum firm Rafako, Mostostal Warszawa i Polimex-Mostostal przy współudziale Alstom Power, będącym generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

Zgodnie z harmonogramem, blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w lutym 2019 roku. Jak podaje PGE nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora energetyki z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz 11-proc. w OZE.

bDBfUDnx
bDBfUDnS
energetyka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)